21. 4. na Palachově náměstí startuje XII. ročník Rallye Praha Revival

21. 4. na Palachově náměstí startuje XII. ročník Rallye Praha Revival

Bezmála 170 posádek bude v pravé poledne v pátek 21. dubna startovat z Palachova náměstí v Praze na trasu v pořadí již XII. ročníku mezinárodní sportovně-společenské akce Rallye Praha Revival.

Toto setkání legend automobilového závodního sportu pořádá tradičně Ústřední automotoklub ČR společně s pobočným spolkem ÚAMK Sdružení českého autosportu ve dnech 21. až 23. dubna 2023.  

Prezident ÚAMK JUDr. Oldřich Vaníček, sám bývalý aktivní automobilový závodník, zve na tuto akci všechny příznivce závodních automobilů let nedávných: „Letošní, již dvanáctý ročník této významné a mezi závodními legendami velmi oblíbené mezinárodní akce je jak automobilovým závodem, tak příjemným setkáním s krásnými automobily a slavnými závodními jmény. V pátek 21. dubna v době zhruba od 11 do 14 hodin budou na ploše náměstí vystaveny sportovní vozy, které chodí každoročně obdivovat mnoho návštěvníků Prahy i mnoho zvaných hostů, doprovody soutěžících. Ta podívaná stojí za to.“

Letošní ročník bude v určitém ohledu netradiční, protože startovat budou posádky 166 přihlášených vozů z Náměstí Jana Palacha (naproti Rudolfínu) v Praze prakticky přesně v pravé poledne. Na trať po voze Edy Patery, promotéra akce, jako první z pestrého revivalového startovního pole vyjede originální dakarský LIAZ Tomáše Poura. Za ní v minutových intervalech další už závodní vozy, a to podle startovní listiny. Jaké vozy budou moci diváci obdivovat na ploše pražského náměstí a následně na startu i trase? Pokud jde o auta, které reprezentují závodní léta zcela nedávná, jsou to například: Škoda 1000MB a 130 RS, Lada Samara a 2103, Wartburg 353, Trabant 601, Fiat Polski 125 nebo Polonez 2000. Zcela přirozeně přilákají pozornost také závodní automobily jako: Alfa Romeo GTV V6, Datsun 240Z, Toyota Corolla WRC a Celica 165, Triumph 2,5 PI, Lancia Beta, Porsche 911 anebo Ford Capri a další zajímavé kusy.

Za volanty bývalých závodních vozů usednou legendy jako Jozef Studenič ze Slovenska, Svein Lund a Oddvar Moland z Nizozemska. Další posádky přijedou například z Belgie, Německa, Švýcarska, Francie, Rakouska, Itálie, ale také Polska, Ukrajiny nebo Litvy. Tedy z více než 10 zemí Evropy.

Možnost vidět tyto krásné vozy, stejně jako setkat se se slavnými jezdci, je rozhodně lákavé a stejně jako v minulých letech i letos tato možnost jistě přiláká mnoho fandů motoristického sportu. „Tuto jedinečnou šanci mají všichni příznivci zhruba v rozmezí od 11 hodin na Náměstí Jana Palacha v Praze, naproti Rudolfínu. Stejně lákavý je i samotný slavnostní start, který se odehraje ve 12 hodin. Odtud vyrazí jezdci na trasu závodu. A věřte, že tyto motoristické legendy stále mají závodnické geny,“ říká prezident ÚAMK JUDr. Oldřich Vaníček.

Z Náměstí Jana Palacha v Praze zamíří na závodiště ve Velké Chuchli, kde se odehraje tradiční prolog akce. První vůz je tam očekáván ve 12,20 hodin. Po prologu se vrátí do radotínského Kart-centra, odkud v 16,15 hodin vystartují do první etapy, zpestřené měřeným úsekem na trati závodu do vrchu mezi Komořany a Točnou, která je zavede až na Starou Živohošť, kde revivalisté stráví dvě noci. Celkem by bezmála 170 posádek mělo absolvovat 11 uzavřených měřených úseků v různých terénech a na různých površích, aby byly uspokojeny závodnické geny a pudy motoristických legend. Po celý zbytek trasy však musí dodržovat dopravní předpisy a „závodění“ (překročení povolené rychlosti) je tvrdě pokutováno trestnými body. Trasa Rallye Praha Revival vede netradičně do Jižních Čech a „hlavním stanem“ je osvědčený hotel Stará Živohošť, kam se budou účastníci každý večer po projetí stanovené trasy vracet.

Sobotní program divákům nabídne dvě Show Section v sedlčanské Kotlině v 9,14 hodin a v 17,58 hodin. Další možností, kde v sobotu bude možné shlédnout revivalová auta v akci, je Výstaviště v Českých Budějovicích, a to v 11,32 a v 15,15 hodin. V klidu si prohlédnout techniku bude možné o sobotní hodinové polední pauze v Holašovicích.

V neděli ráno v 9,59 hodin začne Show Section znova na dráze v Sedlčanech, kam se ještě po orientačním kolečku po Sedlčansku vrátí k poslednímu souboji s chronometrem ve 12,35 hodin. Cíl celé letošní akce bude opět v radotínském Kart-centru, kde by se měl první vůz objevit ve 14,15 hodin. Zde dojde v podvečer k vyhlášení výsledků a předání pohárů nejlepším v jednotlivých vypsaných třídách.

Na všechny Show Section je vstup zdarma a ÚAMK všechny zve. Zároveň ale nabádá, aby diváci měli na paměti, že Show Section nejsou závody na okruhu, ani rallyové rychlostní zkoušky, při sledování dění na trati by se měli řídit zdravým rozumem, respektovat zakázané prostory a bez výhrad se řídit pokyny pořadatelů, aby i XII. ročník Rallye Praha Revival byl onou mimořádnou mezinárodní sportovně-společenskou akcí, na kterou budou rádi vzpomínat jak diváci, tak účastníci. To je také přáním pořadatele – Ústředního automotoklubu ČR společně s pobočným spolkem ÚAMK Sdružení českého autosportu.