Takže jak je to? Prý v nadcházejícím zimním období, a podle některých už od října,
se nesmějí používat na českých, ale potažmo i slovenských nebo rakouských silnicích tak zvané celoroční pneumatiky známé pod označením na pláštích písmeny: M + S (Mud + Snow, tedy bláto a sníh), stejně jako M.S nebo M&S. Skutečně budou akceptovány výhradně pláště se symbolem tří vrcholků a sněhové vločky, tedy zimní pneumatiky?
Jelikož české ministerstvo dopravy na tyto otázky veřejně samo nijak nereagovalo, spokojíme se stanoviskem slovenského ministerstva dopravy: „Informace, že od 1. října 2024 se budou smět používat jen pneumatiky se symbolem 3PMSF (rozuměj se třemi vrcholky a vločkou), není pravdivá.“ Dále se v něm uvádí, že lze nadále používat tak zvané celoroční pláště i v zimním období, tedy od listopadu do března, a to i za situace, kdy je vyžadována zimní výbava. Tedy je-li na silnici souvislá vrstva sněhu, led … Ne jinak je tomu v Čechách, Rakousku, Německu a dalších evropských zemích.
Jak tedy fáma vznikla? Podle všeho jsou zdroje dva. Jednak jde o povinnost výrobců pneumatik pouze zimní pláště označovat symbolem tří horských štítů a sněhové vločky (zkráceně 3PMSF). Ale to se vskutku týká výhradně producentů plášťů nikoliv jejich uživatelů, tedy motoristů. Druhým fámy zdrojem mohou být informace z Německa, které stanovilo postupné povinné používání zimních plášťů pro nákladní automobily a speciální nově vyráběné vozy. Je také zjevné, že legislativa u našich sousedů míří k tomu, že v zimním období a na úsecích označených symbolem zimní výbavy bude i bez oné podmínky o souvislé vrstvě sněhu atd. nutné mít nazuty zimní pláště. Což ještě neříká, zda k tomu dojde, a co bude považováno za akceptovatelné zimní pláště. Tak je fáma na světě.
Fáma se rozjela, a tu už nikdo nezastaví. Odborníci ÚAMK tedy opakují – v zimním období jsou akceptovány jak zimní pláště 3PMSF, tak celoroční M+S. I přes stálé zlepšování kvality celoročního obutí experti ÚAMK radí, raději sáhněte po kvalitních zimních pneumatikách.