Ceny nových aut: 2 x zdražily

Za uplynulých sedm let se vozy jedné z nejžádanějších kategorií, tedy nižší střední třídy, dočkaly hned 2 x výrazného zdražení.

A to v letech 2018-2019 a zcela nedávno: 2022-2023. Příčin je celá řada, nicméně v průměru to vychází, že každoročně vzrostla cena nového průměrného vozu v průměru o 1150 euro, tedy o 28 a půl tisíce korun.

Celkem pak to za oněch uplynulých sedm let představuje nárůst cen v úrovni rovných 200 tisíc korun, a to už je vskutku velmi zásadní posun vzhůru. Jistě lze chápat, že čipová krize, celosvětový nedostatek některých materiálů, stejně jako inflace zapříčinily vyšší ceny. Nicméně svoji vinu na celkové situaci nese i nepředložená orientace EU na elektromobily a další špatná rozhodnutí v neprospěch motoristů. Ani v letošním roce se situace rapidně nemění. Prodejci a automobilky se snaží držet ceny a následně přicházet se slevami, které by podpořily zájem kupujících. Analytici tak očekávají, že podobný přístup bude pokračovat i v následujících letech a změnu není na místě očekávat.