Počtem osobních aut udává tón Polsko

Vždy je mimořádně důležité mít určitý nadhled, abychom nebyli například „omráčeni“ prodejem X milionů elektromobilů v EU.

Jakmile totiž znáte a přidáte číslo, celkového počtu osobních automobilů v Evropě, tedy v EU a zemích EFTA a Velké Británie, hned je všechno trochu jinak. Takže – v Evropě jezdí 300 milionů osobních automobilů, jak uvádí Evropská Asociace výrobců automobilů (ACEA).

První pozice v počtu osobních vozů zcela přirozeně patří Německu s počtem 48,7 milionu kusů. Poněkud překvapivě má druhé místo Itálie (40,2 milionu). Následující Francie a Velká Británie (38,8 a 37 milionů vozidel). Na páté pozici je opět jedno překvapení, vlastně proč by mělo být překvapením vzhledem k růstu ekonomiky našeho severního souseda, že Polsko eviduje 26,5 milionu osobních aut. Tím pádem přestihlo dosud páté Španělsko (25.6 milionu kusů).

Následuje Nizozemsko a světe div se, nebo nediv, vzhledem k ekonomické situaci v ČR, osmé je Rumunsko a až za ním Česko. Desátá je Belgie. Na poslední, 29. příčce je pak s necelým čtvrt milionem automobilů Island.

Jenže i tento „nemotoristický“ stát předběhl Česko, pokud jde o počet vozidel na 1000 obyvatel. ČR (611) je na sedmém místě, na prvním Polsko (703), následují: Lucembursko (695) a Itálie (681).