Kde v autě sídlí armády bakterií?

Už jsme na toto téma nejednou motoristy informovali a uváděli ona „zaneřáděná“ místa v osobních vozech: sedačka řidiče, řadicí páka …

Na tom se mnoho nemění, nicméně ukazuje se, že mikrobiologové nezvolili v minulosti všechna nebezpečná místa pro svá zkoumání.

Nyní to napravil Dr. Jonathan Cox z univerzity Aston, který zvolil celkem 5 míst pro svoje zkoumání. Na těch v různých osobních vozech, běžně používaných motoristy, provedl stěry a nechal bakterie růst a následně je změřil. Výsledek trochu překvapil. Nicméně má logiku, že nejvíce znečištěné a zamořené bakteriemi místo je v zavazadelníku automobilu. Právě tam totiž ukládáme své nákupy potravin a další biologickou „potravu“ pro bakterie. Celkem tedy na tomto místě vědec napočítal 1425 bakterií. Jinými slovy, špinavější místo asi v autě není.

Zcela logicky na druhé pozici je sedadlo řidiče (649 bakterií). O tom, že většina motoristů zvláště za delších jízd mění toto místo za jídelní vůz, není třeba nikoho přesvědčovat. Stejně jako o faktu, že dalšími místy sroceními bakterií jsou: řadicí páka, zadní sedadla, palubní deska a až za nimi volant se 146 bakteriemi.