Slyšeli jste: „Zabili nám ropáka“

Skutečně. Je na místě parafrázovat Švejka a konstatovat, že nám „zabili ropáka“.

Jinými slovy, evropský parlament schválil faktický zákaz prodeje nových vozů se spalovacími motory od roku 2035.

V řeči politiků to sice zní jinak. A sice: byla schválena dohoda s členskými státy EU o nové normě o nulových emisích. Což v řeči běžných motoristů zní takto: definitivně bylo rozhodnuto, že v členských zemích EU, samozřejmě včetně ČR, nebude možné do roku 2035, tedy za 12 let, koupit nový vůz spalující benzin nebo naftu. 

Pokud budeme vycházet ze současné situace, a jinou možnost nemáme, kdy ceny nových elektromobilů neklesají, jak politici slibovali, ale rostou, bude otázkou, zda a na jaké vozy běžní motoristé dosáhnou. Další otázkou je, zda do té doby vůbec „přežijí“ osobní automobily kategorie A tedy malé, které jsou nejlevnější. Nová norma Euro7 navrhovaná EU totiž dělá vše proto, aby je automobilky vzhledem k nízké ziskovosti postupně vyřadily z výrobního programu. Že by je pak za 12 let znovu zaváděly, zní málo přesvědčivě.

Sečteno a podtrženo, blížíme se k době, jak se vyjádřil jeden z vysokých euro úředníků, kdy přestanou mít Evropané „nárok“ na to, koupit si nové auto. Znamená to, že Evropa se bude podobat Kubě, kde se do nekonečna oživují staré vozy se spalovacími motory? Optimistické!