Praha: Motorky v bus pruzích

Hlavní město rozšířilo vloni svoji síť vyhrazených jízdních pruhů pro autobusy o dalších 4,4 km na celkovou délku 66 kilometrů.

Jsou určeny pro autobusy hromadné dopravy, taxi a samozřejmě policii a vozidla záchranného systému. V místech, kde nejsou cyklostezky, do nich mohou vjíždět také cyklisté.

Nově je budou moci využívat také motorkáři. Tedy jezdci na maloobjemových jednostopých strojích jako jsou například skútry, ale i jezdci na velkoobjemových motocyklech. Toto rozhodnutí již schválil silniční správní úřady města Prahy a nabití právní moci je svázáno jen s tím, až bude odpovídajícím způsobem upraveno dopravní značení, které jasně definuje, kdo ve vymezených pruzích může jezdit. Očekává se, že to bude na jaře letošního roku. Úředníci si od toho slibují kromě jiného zvýšení bezpečnosti jízdy na jednostopých vozidlech.

Z druhé strany přiznejme, že 66 km je tak málo, že to zásadnější vliv nemůže mít. Dá se tedy říct, že jich využijí motorkáři spíše jen tam, kde jim vymezený pruh dovolí minout kolonu stojících automobilů.