Slovensko: Od ledna dražší dálniční známky

Slovenské Tatry jsou pro české lyžaře lákavou destinací, stejně jako místem, kde můžete strávit Silvestra

a následně si zalyžovat. Nemluvě o jarních prázdninách. Jelikož jde o naše bezprostřední sousedy, vyrazí asi většina zájemců na východ vlastním vozem. Pak je na místě vědět, že od ledna 2023 se v SR zvyšují ceny dálničních známek.

Jde o navýšení o 2, 3 a 10 euro. Samozřejmě se to vztahuje k jednotlivým typům dálničních známek – 10denních, ty se zdražují od 1. 1. příštího roku o 2 euro na částku 12 euro. Pokud jde o měsíční vinětu, ta vyjde i české motoristy o 3 eura dráž (17 euro) a nakonec roční už nebude za 50, ale nově za 60 euro.

Nejde tedy rozhodně o zdražení, které by mělo české motoristy odradit od cesty k našim východním sousedům. Zároveň odborníci ÚAMK hovoří o tom, že obdobná míra zdražení je pro motoristy únosná. Nikoliv nějaké razantní zvýšení, o němž se spekuluje v případě českých dálničních známek.

Na místě je dodat, že Slovensko dříve než Česko zavedlo výhradně elektronické dálniční známky. Ty je možné zakoupit prostřednictvím ÚAMK v jeho centrále v Praze 4 Na Strži 9. Dále elektronickou cestou nebo přímo na bývalých hraničních přechodech, kde jsou nainstalovány prodejní automaty. Poslední možností je, dokonce, i když vjedete na slovenskou dálnici bez známky, a teprve v tu chvíli si uvědomíte svoji chybu, platit pomocí chytrého telefonu. Jelikož se zúčtování provádí automaticky o půlnoci, nebude ani český řidič, který vjel na dálnici bez známky, ale následně ji zaplatil, nijak sankcionován.