Méně známé cesty k Jadranu

Méně známé cesty k Jadranu

Nejsme všichni z Prahy, nežijeme všichni ve středu ČR.

Stejně jako nechceme všichni jen „profrčet“ úprkem trasu k moři a minout krásná místa, do kterých bychom jinak neměli důvod jet. Ano, to může být i třetí důvod, proč zvolit neortodoxní cestu do Chorvatska. Prostě si jízdy užít. Takže – co jet přes Německo, Korutany nebo kolem Balatonu?

Ony dvě základní „české trasy“ do Chorvatska, známe. Pro připomenutí: Praha – Brno, dále v přes rakouské hlavní město a Graz, do slovinského Mariboru a přes Záhřeb k moři. Druhá vede přes České Budějovice dále na Linec, Graz a dále opět stejně.

Německá větev

Jenže motoristé ze západních Čech zřejmě zvolí směr do Německa: přes Deggendorf a Pasov, dále rakouský Graz a na jih. Poslední varianta sice dovolí ušetřit za bezplatné německé dálnice, ale zato si řekne o platbu za rakouskou dálnici a ještě 2 x za tunely zhruba 20 euro. Konkrétně za úsek Taur a Katschberg, stejně jako osmikilometrový tunel Pod Karavankami.

Výhody? Bezplatné německé dálnice, poměrně rychlá cesta, ale to „smažou“ platby v Rakousku.

Užijte si to

Zajímavou alternativou pro ty, kdo míří na Istrii, nikoliv dolu do Dalmácie, bude trasa přes Bodental. To je právě ona verze, kdy si chcete cestu užít. Takže … V Rakousku u města Graz (dálnice A2) nezamíříte na Maribor (A9), ale na Klagenfurt (A2) a po 400 km na sjezdu 305 zamíříte do samotného města, až narazíte na odbočky směr SLO, tedy Slovinsko (silnice 91/E652) a budete pokračovat po silnici dál směr alpské vrcholky Bodentalu. Moc pěkná trasa, kterou si naplno užijete, až vás polkne Loibtunel a „vypustí“ ve Slovinsku. Buď zamíříte na Koper, Terst a Postojnu a tedy Istrii nebo v Postojne zvolíte trasu směr Rijeka. Hezká cesta, vhodná třeba pro ty kdo jedou na Krk. Když ne tak u Koperu už potkáte směrovky na Pulu, centrum Istrie.

Výhody? Příjemná cesta, platíte rakouskou a slovinskou známku, ale v Chorvatsku se bez problémů vyhnete jízdě s placením mýtného.

Balaton nebo Budapešť?

Tradiční cestu přes Slovensko a Maďarsko s odbočkou před městem Györ směrem na Szombathely, můžete změnit. Místo tohoto cíle si zadáte Veszprém (silnice 82), která vás zavede na severní konec jezera Balaton, který můžete celý objet, zastavit se v některém kempu, večer si dát maďarské vínečko a na druhý den zamířit po dálnici M7 už nikoliv ke sladkovodnímu, ale slanému moři.

Druhá možnost, jak cesty k Jadranu využít k zajímavé návštěvě, je mířit kolem Györu dál na Budapešť (dálnice M1). I byť krátká návštěva Rybářských bašt a dalších pamětihodností hlavního maďarského města, přesto vám nabídne zajímavé zpestření cesty do Chorvatska. Na okraji Budapešti najdete dost kempů. Ráno pak po M7 směr Chorvatsko.

Výhody? Přerušíte dlouhou cestu k moři ať už u Balatonu nebo v Budapešti a k moři si přivezete nové zážitky.