Hra o trůny také u Splitu

Hra o trůny také u Splitu

Je všeobecně známo, že Dubrovník láká mladé snad mnohem více proto,

že se tam natáčel seriál Hra o trůny, než pro samotnou historii a krásu města, které bude od 21. července mnohem více dostupné i pro motoristy, vzhledem k otevření Pelješackého mostu. Kdo z českých turistů ale nezamíří až do Dubrovníku, stejně může svým ratolestem, nabídnout kulisy ze seriálu Hra o trůny. Kde? Nad Splitem.

Pevnost Klis je rozhodně nepřehlédnutelná. Stačí z dálnice Záhřeb - Split - Ploče sjet v exitu Dugopolje a dále pokračovat na město Split. Na pravé straně pak nemůžete přehlédnout na skále jednu z největších a nejslavnějších chorvatských pevností Klis. S ní je spojen mimořádný příběh kapitána Petara Kružiče, velkého bojovníka proti Turkům 16. století. Už to stojí za návštěvu pevnosti. Pokud na to mladé nenalákáte, pak na seriál Hra o trůny se to může podařit. Právě zde se totiž točily mnohé záběry přestavující v seriálu město Meereen. Podle místního průvodce se návštěvnost po odvysílání dalších dílů zásadně zvýšila. Přes třetinu návštěvníků láká právě spojitost s bájným městem Meereen.

Zájem mladých může také představovat outlet centrum v Dugopolje, a to jak s oblečením, tak sportovní obuví. No, a když budou chtít čeští turisté pokračovat po stopách Hry o trůny, pak jen asi 15 minut cesty stačí, aby se ocitli ve městě Split s římským palácem císaře Diokleciána – vlastně pardon. Místa, kde ve filmové fantasy Daenerys Targaryen ukrývala draky.

Parkování pro auta najdou turisté v samém centru směrem k trajektům. Naproti nim je parkoviště s automatickým placením. Je rozhodně levnější než přímo na nábřeží u paláce a jen asi 50 metrů vzdálené.