Češi v první pětici návštěvníků

Češi v první pětici návštěvníků

Loňská turistická sezóna byla pro Chorvatsko šokem.

V tom dobrém slova smyslu, protože meziročně vzrostl počet přenocování zahraničních turistů v této zemi o 77 procent. Celkem tak zamířilo k Jadranu 13,8 milionu návštěvníků a Češi mezi nimi zaujímají, co do počtu, páté místo. Nicméně stále je návštěvnost asi o třetinu nižší než v před pandemickém roce. A jaký bude ten letošní? Leccos nasvědčuje tomu, že zájem o dovolenou právě zde opět vroste. 

Kdo jsou tedy nejčastějšími hosty? Němci. Vloni jich přijelo 2,9 milionu. Za nimi ze zahraničních turistů následovali Slovinci, Rakušané, Poláci a právě Češi. Ve srovnání s rokem 2020 bylo loni v Chorvatsku také o 78 procent více Italů. Čechů přijelo 775 tisíc, což představuje 97 procent přenocování z roku 2019. Zájem tedy vlastně dosáhl svého před covidového období a proto lze očekávat, že letošní rok bude výsledek ještě vyšší.

Pokud jde nejen o české turisty, nejčastěji míří na Istrii, tedy do bližších destinací. Konkrétně, nejvíce turistických přenocování bylo realizováno na Istrii (23,5 milionu), v Splitsko-dalmatském regionu (15,5 milionu) a Přímořsko-goranském kraji (15,3 milionu).

Pokud budeme hovořit o konkrétních místech, pak nejvíce návštěvníků přilákaly: Záhřeb (638 tisíc příjezdů), Rovinj (549 tisíc), Dubrovník (543 tisíc), Split (529 tisíc) a Poreč (431 tisíc).