Car charger photo created by frimufilms - www.freepik.com

Německo: Chtějí motoristé elektro či ne?

V roce 2020 asociace VKV při svém průzkumu zjistila, že 56 % Němců

auta do zásuvky nechce. V roce 2021 nejnovější průzkum společnosti Deloitte dostal na stejný dotaz ještě razantnější odpověď – 85 % dotázaných neuvažuje o elektromobilu jako o svém budoucím autě. Z druhé strany. Vloni se v SRN celkem prodalo zhruba 680 tisíc elektromobilů a hybridů. Takže jak je to?  

Z průzkumů je zjevné, že stále rostoucí počet motoristů u našich západních sousedů má k elektro vozům výhrady: 25 % je nespokojeno s dojezdem, 14 % s infrastrukturou, 12 % poukazuje na vysokou cenu … Za přijatelnou považují, když bude proti spalovacímu automobilu vyšší jen o necelých 50 tisíc korun.

Takže jak to, že prodej elektromobilů se meziročně v Německu zvýšil o bezmála 84 % a hybridů o 62 %? Samozřejmě, že je část populace, která je ochotna a schopna vynaložit i vyšší částku za vozidlo, o němž je přesvědčena, že je ekologické. Další část poukazuje na fakt, že koupí nového spalovacího vozu do budoucna bude tratit, protože ty pod tlakem „zmizí“ z našeho života. Jiní chápou pořízení elektromobilu jako z nouze cnost – na běžná auta se čeká i rok a déle. Ovšem ona většina kupců zeleného automobilu je pragmatická – při dotaci asi 9 tisíc euro je nákup elektra přijatelný. Ti, kdo ani se státním příspěvkem na elektro nemají, si jen mohou povzdechnout, že i z jejich daní, tedy ze státního rozpočtu, jde na dotace ročně asi 74 miliard korun. Bezmála tolik, co chce česká vláda v rozpočtu seškrtat.