Poslední léto s chorvatskými kunami

Poslední léto s chorvatskými kunami

Po pravdě řečeno, čeští turisté jsou už zvyklí na to,

že na cestě k Jadranu je na místě vybavit se kromě platební karty také hotovostí, a to jak českými korunami, chorvatskými kunami, tak eury. A to nejen proto, že ať zvolíte jakoukoliv trasu do Chorvatska, pojedete přes eurozónu, kterou představují: území Rakouska a Slovinska nebo Slovenska. Tam všude se platí evropskou měnou. Brzy se ale bude platit také v samotné Chorvatské republice. Od kdy?  

Není třeba mít obavy, letošní léto u Jaderského moře bude ještě ve znamení kun (HRK). Takže se nenechejte zmást nepřesnými informacemi, stejně jako faktem, že od 5. září 2022 například v obchodech uvidíte cenovky jak v HRK, tak už v euro. Teprve předznamenávají budoucí vstup této země do eurozóny, které se Česká republika zatím „vyhýbá“. Pokud půjde vše podle představ chorvatského premiéra Andreje Plenkoviče, pak po schválení orgány EK by jeho země měla začít používat euro jako jedinou platební jednotku od 1. ledna 2023.

Dodejme, že členy eurozóny je nyní 19 států Evropské unie: Belgie, Estonsko, Finsko, Francie, Irsko, Itálie, Kypr, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Malta, Německo, Nizozemsko, Portugalsko, Rakousko, Řecko, Slovensko, Slovinsko a Španělsko. Od roku 2023 by do tohoto seznamu měly přibýt dvě pro Čechy významné turistické destinace – Chorvatsko a Bulharsko. Obě země už učinily nezbytné kroky k tomuto cíli. Pokud jde o Záhřeb, stanovil si právě 1. leden 2023 jako cílové datum zavedení eura, nicméně to vyžaduje souhlas ze strany Evropské komise (EK) a odpovídající rozhodnutí Rady Evropské unie. Jakmile k tomu dojde, začnou i čeští turisté v chorvatských obchodech platit evropskou měnou (od 2023). Do té doby, a to od 5. září 2022 budou uváděny ceny jak v HRK tak euro.

Zároveň chorvatští zákonodárci upravili právní rámec zavedení eura, také směnu hotovosti, konverzi půjček a vkladů i ochranu spotřebitelů před nezákonným zvyšováním cen v souvislosti se zavedením eura. Ti čeští občané, kteří mají na účtech v chorvatských pobočkách bank místní měnu (HRK), nemusí mít obavy – peníze budou automaticky převedeny ve státem stanoveném kurzu na eura. Ani o hotovost, která tak zvaně „zbyla v kasách“, turisté nepřijdou. Kuny budou i v roce 2023 směnitelné jak v bankách, tak i na pobočkách pošty.

Takže – první viditelná změna přijde 5. září 2022, ale faktické zavedení eura až od ledna 2023.