Chorvatsko: Od dubna bez certifikátu

Chorvatsko: Od dubna bez certifikátu

Dalo by se to nazvat doširoka otevřenými dveřmi – pojeďte k Jadranu.

Hovoříme o tom, že od 9. dubna 2022 nejsou od osob přijíždějící ze zemí Evropské unie  požadovány pro vstup do Chorvatska certifikáty EU Covid nebo certifikáty prokazující očkování, negativní výsledky testu PCR/BAT nebo prodělání nemoci Covid-19.

Jinými slovy, na hranicích nebo po příletu letadlem nebudou ani Češi kontrolováni, zda mají některý z dokumentů, který by potvrzoval jejich „necovidový“ zdravotní stav. Samozřejmě je to vítaný krok, který značně zjednoduší cestování k Jaderskému moři, stejně jako pobyt pro mnohé osoby zlevní, protože nebude před odjezdem z ČR nezbytné například podstoupit PCR test.

S tímto rozvolněním souvisí, že pro cestující ze zemí EU již nebude nutné vyplňovat formulář Enter Croatia. Zkušenosti expertů ÚAMK nicméně hovoří o tom, že předložením už doma vyplněného formuláře si vstupní kontrolu můžete jen zjednodušit. 

Je na místě zdůraznit, že hovoříme pouze o přístupu chorvatské strany, nikoliv o tom, co mohou případně vyžadovat státy, přes jejichž území míří i čeští turisté na jih k moři. Nicméně Slovensko a Maďarsko, ani Rakousko a Slovinsko zatím neavizují žádné omezení v tomto směru na letošní léto. Rozhodně pak při prostém průjezdu, tedy transitu přes jejich území, se nedají očekávat nějaká omezení. 

Abychom byli zcela přesní – existuje situace, kdy i občanu ze země EU musí předložit certifikát o tom, že nemá covid, a to jestliže přicestuje do Chorvatska přímo ze třetí země, tedy ze státu mimo EU.

Pokud jde o roušky, povinnost jejich nošení na veřejných místech byla v Chorvatsku, obdobně jako v ČR, zrušena. Nadále bude povinné je použít ve zdravotnických zařízeních anebo zařízeních sociální péče. Jak jsme si ověřili přímo v Chorvatsku, jsou ale organizace, které i nadále vyžadují používání ochranných pomůcek. To například platí pro některé banky, pošty a podobně.

Dosud platná jistá omezení, jako například krácení otevírací doby stravovacích zařízení, barů a klubů a podobně byla rovněž v Chorvatsku zrušena. Tedy – dveře na Jadran jsou otevřené doširoka.