Německo: „Hranolková“ nafta od jara 2024

Německo: „Hranolková“ nafta od jara 2024

Zní to hrozně, že budeme moci jezdit na přepálený potravinářský olej.

Nicméně přinejmenším asi od jara 2024 to bude v Německu podle všeho realitou. Zbývá jediné razítko a nafta 100% vyrobená z použitého kuchyňského oleje bude schválena pro používání pro dieselové motory, a bude se dát tankovat na stojanech na německých čerpacích stanicích.

Ne, že by to bylo až takové překvapení, vždyť i nyní se upravené použité potravinářské oleje stávají jako povinná ekologická příměs součástí běžně tankované nafty. Ovšem palivo výhradně vytvořené z tohoto materiálu bylo dosud jen předmětem vtipů motoristů. Nyní ho německé spolkové ministerstvo životného prostředí schválilo jako čisté palivo. Označuje se zkratkou XTL, tak by tomu mělo být i na stojanech čerpacích stanic, a jedná se o tak zvané parafínové motorové nafty.

Je samozřejmě na motoristech, a to případně i českých čerpajících v Německu, aby věděli, zda jejich vůz „pije“ kuchyňský olej nebo nikoliv. Tuto informaci majitelům vozidel zatím nabídlo BMW a týká se i starších modelů. U nových by mělo ono označení XTL být zřetelně vidět na vnitřní straně víčka palivové nádrže, kde je uvedeno jaké palivo daný vůz může používat. Odborníci ÚAMK tedy upozorňují české řidiče, aby zjistili u zástupců své značky, zda mohou takovou naftu tankovat. Pokud nikoliv, nebo nebudou mít danou informaci, je jen třeba se u čerpací stanice vyhnout stojanu XTL.