Slovensko: Až trojnásobné pokuty

Slovensko: Až trojnásobné pokuty

Novela zákona o přestupcích putující v daný okamžik do mezirezortního řízení předpokládá, že se na Slovensku zásadně zvýší pokuty za přestupky.

Fakt, že je na místě se tímto tématem zabývat, dokládá výška pokut za přestupky uložená v průměru za rok. Ta překročila v SR k hranici 400 tisíc euro.

Jednou z novinek navrhované změny zákona je i snížení věku trestné zodpovědnosti za přestupek, a to z 15 let na hranici 14 let. Důvodem je fakt, že každoročně tito mladiství (do 14 roků) spáchají bezmála 3000 přestupků. Poslední případ je šokující – policie zadržela vůz, který řídil 11letý chlapec, přičemž vezl majitelku auta, svoji matku a také babičku.

Jaké další změny by se měly dotknout řidičů? Například za znečištění veřejného prostoru může hrozit pokuta až 300 euro. To se samozřejmě týká i nešvaru vyhazování nedopalků cigaret z oken aut. Při nárazu a poškození dopravní značky by pak měl řidič vytáhnout z peněženky až 500 eur a za poškození cizího majetku, tedy jak vozidla, tak dalších věcí třetích osob by pokuta vyrostla ze současných 331 na 1000 euro. Rovněž pod zdánlivě nevztahujícím se k motoristům ustanovením – poškození nebo neoprávněné zabrání veřejného prostranství – hledejte hrozbu pro řidiče. Jestliže nezaparkujete vůz na vozovce, ale na veřejném prostranství, jakým je například trávník, hrozí vám 3 x vyšší pokuta než dosud, a to 900 euro.