Automobilky falšují údaje

Automobilky falšují údaje

A jsme zase u toho samého – automobilky udávají hodnoty, které se jim hodí, nikoliv, které odpovídají realitě.

To je možné s plnou odpovědností konstatovat, i pokud jde o objem zavazadelníků řady značek a modelů. Potvrdil to test partnerského automotoklubu ÚAMK, německého ADAC.

Konkrétně, vzali technici automotoklubu oficiální údaje automobilek o zavazadelnících vozů, stanovili jasná pravidla pro umístění případně posuvné zadní lavice a také vyřadili z konečného součtu například prostor pod podlážkou, kde původně bylo dojezdové kolo, které nyní nahrazuje lepící sada (často naprosto neodpovídající kvality) a podobně. Následně technici vzali do rukou pěnové cihly a začali je rovnat do aut. Jednak po roletku, tak i po rám zadního víka. Výsledek?

Kdo se ukázal být největším „nafukovačem“ čísel? Volkswagen Sharan, který udává, že je schopen převézt až 955 litrů bagáže. Realita? Pouze 630 litrů. Na druhém nechvalném místě je pak další velký vůz, Volvo XC90. Jeho oficiální čísla hovoří o 721 litru prostoru pro náklad. Ve skutečnosti je ovšem k dispozici jen 475 litrů. Naopak mezi vozy, které lze pochválit, patří například Toyota Aygo, schopná nabídnout více než je napsáno v papírech. Ani Dacia Duster na tom není špatně. Místo 413 litrů poskytne 410. Slušný výsledek.