Pokuty za vjezd na přejezd

Pokuty za vjezd na přejezd

Za vjezd na železniční přejezd, kdy je to zakázáno, hrozí podle stávajících předpisů připsání 7 trestných bodů,

pokuta do 5000 Kč a až šestiměsíční zákaz řízení. Mohlo by se zdát, že jde o dostatečně velký odstrašující účinek pro řidiče nedodržující předpisy. Jenže poměrně často se opakující případy smrtí na českých přejezdech ukazují, že to některé nezastaví.

Co s tím? Samozřejmě, že ideálem by bylo, kdyby všechny železniční přejezdy zajišťovaly závory, což je prozatím stále nereálné. Na přejezdech bez nich přirozeně před příjezdem vlaku varuje jak zvukové, tak světelné znamení. A tady je tak zvaně „kámen úrazu“. V některých případech na přejezd řidiči aut stejně vjedou, aby to tak zvaně ještě stihli a nemuseli čekat. A když se nic nestane, takový řidič si zafixuje stejně riskantní chování i pro příště. Vždyť se nic nestalo, žádná pokuta za to nehrozí, tak co?!

Policie společně s dalšími orgány začíná používat nový kamerový systém, který se zapne v okamžiku aktivace světelné výstrahy a zaznamená každé porušení předpisů. Počítačové propojení pak automaticky eviduje přestupek a podle poznávací značky zašle věc k vyřízení. Snad další odstrašující krok k tomu, abychom nečetli o nových tragédiích.