Pamatujte na ostřikovače

Pamatujte na ostřikovače

Motoristé by měli pamatovat na to, že příprava vozu na zimní sezónu nezahrnuje jen přezutí letních pneumatik za ty zimní,

ale mnohem více kroků. Přitom nemluvíme jen o tom, že je na místě si už nachystat doma sprej na rozmrazování zámků dveří, do vnitřních kapes ve dveřích auta dát škrabku, v případě luxusních a sportovních vozů také myslet na výměnu oleje s jinou viskozitou atd.

Zároveň nezapomenout na zdánlivou drobnost – nalít do nádobky ostřikovače oken a případně i čelních světlometů nemrznoucí směs. Proč? Protože ta letní podle reálných testů autoritativních automobilových časopisů zamrzá zhruba od mínus 3 stupňů Celsia. Že to nevadí a v zahřátém motorovém prostoru po určité době jízdy vše roztaje a je zase v pořádku? Ani náhodou. V lepším případě budete zastavovat při každé příležitosti a otírat čelní okno. V horším budou neprůchodné nejen trubičky, ale i trysky ostřikovačů a v nejhorší verzi vše odnese čerpadlo, které bude řidič nutit nastříkat na okno směs, která je ovšem zamrzlá.

Takže? Včas a s dostatečným předstihem zpočátku přinejmenším dolít nádržku koncentrovanou nemrznoucí směsí a pak už lít do nádobky jen tu zimní. A to podle toho, co nám řeknou „rosničky“ večer v televizi při předpovědi počasí. Nejrozumnější je zakoupit tekutinu mrznoucí při velmi nízkých teplotách a pak ji adekvátně ředit. Než se nechat zaskočit ránem s nižšími teplotami než jsme se dozvěděli od „rosničky“. Ona vám čelní okno neumyje.