Rakousko: Od září pokuta až ...

Rakousko: Od září pokuta až ...

Nekompromisní přístup rakouské policie je českých motoristům velmi dobře znám, a tudíž je nepřekvapí.

Co ale může, je fakt, že od září se zásadně zvyšují pokuty především za překročení maximální hranice povolené rychlosti. Může to šokovat, ale hranice pokut se za zvláště těžké přestupky zvedla zhruba v průměru o dvojnásobek, a to až na 5000 euro, tedy asi 130 000 Kč.

Jak uvádí partnerský automotoklub ÚAMK, rakouský ÖAMTC, zdaleka nejde jen o výši pokut, ale i možnost zadržení řidičského průkazu. Tato možnost existovala i dosud, ale například za překročení rychlosti v obci o 41 km až 60 km/h hrozilo zadržení řidičského průkazu na 2 týdny. Nově byla tato doba zvýšena na 4 týdny. Je to velkým varováním pro české turisty, kteří ještě v této končící dovolenkové sezóně především projíždějí Rakouskem k moři. V případě, že má řidičský průkaz jen jeden z posádky a bude mu zadržen řidičský průkaz, může to znamenat konec dovolené. Přičemž odtah vozidla na valníku se bude pohybovat blízko až k hranici 10 000 Kč.

Pokud budeme hovořit o konkrétních sazbách, pak například za překročení povolené rychlosti mimo obec o 30 km/h dosud hrozila pokuta 70 euro, což je asi 1800 Kč. Nově je to více než dvojnásobek, a to konkrétně 150 euro, tedy asi 3800 Kč. V obci za rychlost o 41 km/h přesahující povolenou hranici může následovat postih nikoliv 150 (3800 Kč), ale rovný dvojnásobek, tedy 300 euro (7600 Kč).

Ty nejvyšší pokuty se od září v Rakousku pohybují od 2180 euro, tedy asi 56 000 Kč, až po více než dvojnásobek, tedy do 5000 euro, což je asi 130 000 Kč.

Odborníci ÚAMK upozorňují ještě na jednu podstatnou změnu, a tou je fakt, že závažný přestupek, jako je jízda nepovolenou rychlostí, bude v registru přestupků u daného šoféra vymazána až po 4 letech. Což znamená, že každý další obdobný závažný přestupek je považována za opakování, a tudíž se zvyšuje jak samotná pokuta, tak například možnost zadržení řidičského průkazu. Konkrétně z 1 měsíce až na 3 měsíce a při dalším takovém jednání až o 6 měsíců.

Proč tak tvrdý postup? Rakousko patří jak mezi významné tranzitní země, tak patří třeba u českých turistů do první pětky nejnavštěvovanějších zemí. Přitom z více než 80 % tam jak Češi, tak další Evropané cestují především autem. A místem, kde dochází k nejvyššímu počtu dopravních nehod (63 %) jsou obce, přičemž 40 % obětí (vloni 89 mrtvých) jsou chodci. Odborníci ÚAMK, společně se svým partnerským automotoklubem ÖAMTC proto apelují na řidiče, aby striktně dodržovali maximální povolenou rychlost a byli ohleduplní. Tak také budou „ohleduplní“ i vůči své peněžence.