Jaký bude auto průmysl 2023?

Jaký bude auto průmysl 2023?

Automobilový průmysl je hnacím motorem ekonomiky.

O tom není třeba například v Čechách nikoho přesvědčovat. Takže jeho výhledy na příští rok jsou informací o ozdravení nebo naopak recesi ekonomiky. Co tedy odborníci očekávají?

Původní odhady společnosti S&P Global Mobility, ale i dalších expertů říkaly, že čtvrtletní evropská produkce automobilů bude dosahovat 4 až 4,5 milionu kusů, tedy půjde o mírný růst. Jenže… Nová situace daná energetickou krizí čísla převrátila. O ony 4 miliony nových aut se prý v roce 2023 vyrobí v Evropě naopak méně. Přičemž k omezování produkce by podle této společnosti mohly automobilky přistoupit již v listopadu letošního roku a příští rok bude prý i bez nejkritičtějšího scénáře – myšleno přídělového systému plynu a elektřiny – velmi napjatý.

Ostatně už současný stav není nijak optimistický. Jestliže Evropa v roce 2019 vyvážela do USA měsíčně asi 18 000 nových vozů, pak v současnosti je to asi 7 000 a číslo podle odborníků bude ještě letos klesat.

Nejvíce daným stavem trpí dodavatelé dílů a konkrétně kovových dílů karoserie. Před energetickou krizí byly jejich náklady na plyn a elektřinu na jeden vůz asi 50 euro, ovšem nyní je to až 773 euro. Ostatně není se co divit. Ve čtyřech nejprůmyslovějších zemích Evropy – Německu, Francii, Velké Británii a Itálii – vzrostly velkoobchodní ceny plynu v průměru o 2 183 % a elektřiny o 1 230 %.