Zrak: I ti, co by měli, jezdí bez brýlí

Zrak: I ti, co by měli, jezdí bez brýlí

Některou z vad zraku, nejčastěji špatné vidění na dálku, nebo-li krátkozrakost,

přiznává asi 61 procent všech českých řidičů. Přičemž 40 % všech motoristů by na základě svého stavu zraku mělo používat brýle nebo čočky. A jaká je realita? Bezmála 25 % z těch, kdo potřebují brýle, je vůbec nenosí, a to ani při řízení automobilu.

Jaké to může mít důsledky, není třeba příliš zdlouhavě vysvětlovat – u krátkozrakých je to neostré vidění na dálku, tedy nejasné kontury vozidel, nezřetelné obrysy postav lidí, rozostřené vidění dopravních značek a podobně. V případě dalších častých vad – šerosleposti nebo dalekozrakosti jsou nebezpečí rovněž nabíledni. Zhoršené vidění za rozbřesku a soumraku, nemluvě o noční jízdě. Nebo neschopnost jasně rozeznat například ukazatel rychlosti jízdy při přeostření pohledu ze silnice na přístroje před motoristou.

Proto experti ÚAMK zdůrazňují nezbytnost pravidelných návštěv, zvláště u starších řidičů, nejen všeobecných lékařů, ale i optiků. Ukazuje se ale, že zhruba 14 % všech motoristů nebyla na kontrole zraku nikdy, což je vskutku nemístný hazard.