Chorvatsko: Na dálnicích za PHM připlatíte asi 5 Kč

Chorvatsko: Na dálnicích za PHM připlatíte asi 5 Kč

Dokonce i debaty chorvatských hospodyněk z pronajímaných apartmánových domů,

které se obvykle točily kolem národností obývajících jejich domky, se najednou zvrtly docela jinam – k novým cenám pohonných hmot. Názory byly jednoznačné: proč by měl chorvatský stát doplácet dotováním zastropovaných cen pohonných hmot na turisty, kterých v tomto létě očekávají celkem přes dvě desítky milionů? Vláda musí něco udělat. A skutečně v pondělí 20. června na svém telefonickém jednání udělala.

Jelikož, jak řekl chorvatský premiér Andrej Plenkovič, jeho země „vždy byla na straně právního státu“, tudíž neurčí jednu cenu pro občany své země a jinou pro ty, kdo mají zahraniční poznávací značku na svém vozidle. Vláda tedy našla „šalamounské řešení“, kdy nikoho nediskriminuje, nicméně jasně zvyšuje ceny benzínu a nafty především turistům. Jak? Na jak dlouho? O kolik?

Rozhodnutí je ve zkratce následující – ceny u čerpacích stanic na chorvatských dálnicích se od dnešního dne (21. června 2022) na 14 dnů zvyšují a jsou zastropovány na hodnotě 14,07 HRK (46,4 Kč) za 1 litr benzínu 95 a 14,57 HRK (48 Kč) za litr nafty.

Mimo dálnice (jak přesně je definováno „mimo dálnice“ není zjevné) zůstává původní regulovaná maximální cena. Tedy: 13,50 HRK (44,5 Kč) za litr benzínu a 13,08 HRK (43,1 Kč) za litr nafty.

Co z toho v praxi plyne? V pondělí odborníci ÚAMK ještě v 21 hodin kontrolovaly místní čerpací stanice INA a cena byla původní. Zároveň se tvořily na pondělní večerní hodinu delší fronty, protože také místní občané dojíždějící do blízkého Splitu a využívají rychlostní silnice mířící do tohoto druhého největšího chorvatského města. Nikdo, jak jsme se ptali na místní čerpací stanici, neví, zda i na trase k městu se ceny nezvednou, byť oficiálně nejde o dálnici, takže lidé raději čerpají na této místní stanici. Nechtějí připlácet.

Chorvatská vláda zdůrazňuje, že i přes toto zvýšení jsou ceny stále dotovány a cestovní ruch neohrozí, protože tržní ceny by ve skutečnosti měly činit 15,95 HRK (52,6 Kč) za litr benzinu a 16,64 HRK (54,9 Kč) za litr nafty.

Premiér Plenkovič je zároveň přesvědčen, že toto opatření nepřiměje motoristy sjíždět z dálnice a čerpat na místních stanicích. Odborníci ÚAMK souhlasí, pokud jde o většinu zahraničních turistů, jako například českých, pro něž by sjíždění představovalo další prodloužení už tak většinou 10 hodin a další cesty. A tak český turista, musí do výdajů za dovolenou na Jadranu zakalkulovat i toto další zvýšení výdajů o 5 - 6 Kč na litru pohonných hmot.      

Update cookies preferences