Byly to první porevoluční cesty do zahraničí, kdy čeští turisté přespávali ve svých vozech na zastrčených parkovištích
či u čerpacích stanic. Ta doba je pryč, dnes tak zvaně „na divoko“ přespávají motoristé třeba ve svých karavanech, aby si užili krás přírody. Jak se ale na to dívají – místní policie a obecní úředníci? Jak v které zemi.
Pokud budeme konkrétní, pak z 25 evropských zemí jich 12 zakazuje nocování na volných prostranstvích, ať ve městech a obcích nebo u pláží či v přírodě. Čtyři země mají ne zcela jednoznačný přístup k této otázce. No a 9 států respektuje možnost volně nocovat ve svém voze, ať má podobu kombíku, dodávky, obytného přívěsu nebo karavanu.
Ve státech jako je Rakousko, Německo, Maďarsko či Slovinsko, přes něž můžete jet směrem k Jadranu, takové nocování vynechejte. Něco jiného je spánek na tak zvaných „odmorištích“, tedy odpočinkových plochách u dálnic v Chorvatsku, kde motoristé jedoucí přes noc, její část stráví pospáváním. To je tolerováno, ovšem zamířit k pláži s karavanem, to se nemusí vyplatit. Opět, jednou výjimkou je období před sezónou, a po domluvě s místní policií nebo obecním úřadem. Zákaz platí i v dalších dvou nejčastěji v létě českými motoristy navštěvovaných zemích – Slovensku a Itálii. V poslední zemi je možnost zvolit přespávání na tak zvaném stellplatzu (STLP, viz web Aree do sosta). Tam je to za malý poplatek povoleno.
Kdo chce zamířit naopak právě tam, kde je volné kempování povoleno, má na prvním místě zvolit Norsko. Je to ráj tohoto druhu turistiky. Také v Polsku jsou k tomuto druhu turistiky vstřícní. Pokud jde o přímořské státy, pak byť s komplikacemi (provincie od provincie) si volnosti lze užít ve Španělsku i Portugalsku, a zcela bez obav můžete být v Rumunsku a Bulharsku.
Nabídka tedy není příliš bohatá? Ale kdeže, v kempech je prakticky v každé zemi možností dost a dost.