Most na Pelješac

Most na Pelješac, směr Dubrovník otevřou do 21. 7.

Most, který v jižní části Dalmácie zásadně zkrátí cestu turistů směrem do Dubrovníku,

bude slavnostně otevřen ve dnech 19. až 21. července. Protože jde o nejdražší infrastrukturní projekt spolufinancovaný z fondů EU, celkem stál 418 milionů eur (EU se podílelo z 85 % a Chorvatsko s 15 %), počítá se s tím, že oficiálního otevření se zúčastní předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Samozřejmě, že mnohem podstatnější je, že jde o stavbu, která spojí území Chorvatska, takže nebude nutné projíždět asi 10km koridorem přes území Bosny a Hercegoviny.

Jedná se o vskutku unikátní stavbu, kterou navrhl slovinský architekt Marjan Pipenbaher, dlouhou 2,4 kilometru a ve výšce až 55 metrů. V plánech existoval tento most již před desítkami let, ale až v červenci 2018 ho začala realizovat čínská stavební společnost. Dodržela všechny termíny i kvalitu, což se ověřilo například při zkouškách v lednu, kdy na něj a konkrétní místa najelo 21 plně naložených nákladních automobilů. Následovala technická měření a tak mohl chorvatský předseda vlády Andrej Plenkovic převzít oficiálně technicky dokončenou stavbu. Následovaly práce na příjezdových komunikacích a další činnosti a v závěru července je tedy vše připraveno k zahájení provozu.

Co most přinese motoristům? Jednak se vyhnou čekání a administrativy na vjezdu a výjezdu z území Bosny a Hercegoviny, zároveň se zkrátí celková cesta do Dubrovníku asi o 50 kilometrů a zásadně se zrychlí. V neposlední řadě se také pro motoristy zlevní, protože jízda po mostě bude bezplatná, zatímco v minulosti bylo nutné platit za trajekt z Ploče na Pelješac, to za cenu 30 euro jedním směrem.

Jak se tedy bude jezdit? Na konci dálnice v Ploči budou motoristé pokračovat pouze 20 kilometrů podél jadranské magistrály, která je zavede kolem řeky Neretve a četných ovocných a zeleninových plantáží. Hned za Komarnou začne cesta k mostu, po kterém se bude jezdit maximální rychlostí 90 km/h.

Na jeho druhé straně, u Brijesta, odbočí motorista vpravo směrem na Trpnj a Orebič, kde bude provoz stále probíhat po stávající silnici.

Pokud jste na cestě do Dubrovníku, budete pokračovat z Brijesty po 30 km dlouhé nové rychlostní silnici do Stonu, která také vede přímo kolem kempu Prapratno nebo trajektového přístavu odkud směřují lodě na ostrov Mljet. Bohužel obchvat kolem města Ston nebude ještě letos v létě dokončen, takže v této části lze očekávat určité přetížení. Nicméně to nic nemění na faktu, že unikátní stavba mostu začne uprostřed léta sloužit motoristům.