Ecce Homo již tento víkend

Ecce Homo již tento víkend

Všichni příznivci rychlých aut, navštivte tento víkend Město Šternberk a neprohloupíte.

Seznam přihlášených na závody Ecce Homo slibuje skvělou podívanou. Součet po uzávěrce přihlášek ukázal na číslo 213. Letos jsme mohli sledovat dva různé seznamy přihlášených, první vyjmenovává ty, kteří se přihlásili pouze do Mistrovství Evropy, tento seznam čítá 89 přihlášených. V druhém seznamu jsou ti, kteří se přihlásili i do ostatních podniků, některá jména jsou proto shodná. Jezdců v tomto seznamu je celkem 176.

Je opravdu na co se těšit, zejména milovníci těch nejrychlejších vozů z kategorie tzv. „placek“. Nebude chybět držitel traťového rekordu na Ecce Homo Ital Christian Merli a želízko v ohni, domácí Petr Trnka. Další jména jsou ale také velmi atraktivní. S novým vozem oproti poslednímu ročníku přijede Švýcar Robin Faustini. Do Šternberka přiveze zářivou Osellu FA30. Na 41. ročníku Mistrovství Evropy nebude chybět Francouz Sébastien Petit, který na posledním závodě v Polsku zajel dokonce traťový rekord. Petit však pojede s jiným vozem, než s kterým byl původně přihlášený. Po technické závadě ve Španělsku nedokážou tak rychle vůz opravit a startovat u nás bude s NOVA NP 01-2 HONDA TURBO. Sébastien však zůstává ve stejné kategorii 2, skupině E2-SC i třídě -3000. Nováčky budou Španělé s vozy Nova NP, Joseba Iraola Lanzagorta nebo Gonzalo Cabaňas Fernández-Capalleja. Jedním z favoritů bude jistě závodník z Německa, Alexander Hin s Osellou PA30. Zajímavým jménem v seznamu přihlášených je kosovský závodník Gazmend Demolli s krásným Radicalem SR8.

Kdo ale bude v této skupině chybět, je jezdec s největším počtem výher na Ecce Homo, Ital Simone Faggioli. Poslal ale vzkaz všem fanouškům: „Zdravím celou organizaci Ecce Homo a především velký pozdrav všem vášnivým fanouškům tohoto krásného závodu. S velkou lítostí letos nemůžu být přítomen na nejkrásnějším evropském závodě, jelikož budu absolvovat závod italského šampionátu, který má stejné datum. Odpusťte mi to, srdcem tam budu s Vámi. Hodně štěstí organizaci a všem účastníkům. Uvidíme se 2023!!“

Ve skupině formulových vozů se doslova roztrhl pytel s vozy značky Tatuus. Uvidíme Švýcara Joela Burgermeistera s Tatuus F4 T014, Hermanna Waldyho ml. s vozem Tatuus Master S2000 anebo Christiana Ferstla a Evu Sigrid Ferstl taktéž s vozy Tatuus. Těšit se můžete i na nestory kopcových závodů, Itala Fausta Bormoliniho s Reynardem 2KL, Renza Napioneho taktéž s Reynardem a velmi rádi uvidíme na Ecce Homo opět Maďara László Szásze, který byl svého času na této trati velmi úspěšným jezdcem. Vyhrál zde v letech 2001 – 2004. Radost z přihlášky jsme měli také u slovinského závodníka Vladimíra Stankoviče, který u nás jel naposledy před deseti lety. Po trati Ecce Homo proveze Lolu B09 F3.

Zeptali jsme se ředitele závodu pana Vlastimila Malíka, co říká na tak velký zájem ze strany jezdců. „Samozřejmě mě těší velký zájem jezdců o náš závod, ale s takovým vysokým číslem mám vždy trochu obavy, aby se vše bez problémů zvládlo. Vždy se může stát na trati cokoliv, co závod zdrží a pak se to těžko dohání. Nechci to ale rozhodně přivolávat a všem jezdcům přeji, aby se jim dařilo ve všech čtyřech jízdách a nečekala je žádná technická porucha. Každý rok je počet startujících menší, než počet přihlášených, někdo nestihne opravit vozidlo z předcházejícíh závodů apod., i tak je to ale kolem čísla 200 a to je opravdu hodně. Proto apeluji na všechny diváky…. jsme rádi, že jste součástí, ten jeden loňský závod bez vás byl velmi smutný, ale dodržujte prosím pokyny pořadatelů, usnadníte nám tak práci. Děkuji.“

Jak je na tom skupina vozů „se střechou“? Jaké zajímavé vozy můžeme očekávat? Do Šternberka zavítá opět Rakušan Karl Schagerl, který je se svým VW Golfem Rallye u diváků velmi oblíbený. Těšit se můžeme na Felixe Pailera s nádhernou Lancií Delta Integrale, 7800 m bude zdolávat i Dan Michl s Lotusem Elise a po čtyřech letech se na Ecce Homo vrací i Kerstin Taus se Subaru Impreza P4 Turbo. Uvidíme i krásné vozy Porsche Nicolase Wervera, Vojtěcha Bendy nebo Andre Würchera.

Z kategorie historických vozidel nebude chybět loňský vítěz šternberského podniku Mistrovství Evropy v závodech historických automobilů do vrchu Piero Lottini s Osellou PA 9/90, ani vítěz MČR v závodech historických automobilů z loňského Šternberka, Jiří Kubíček se Škodou 130 RS.

Mezi historickými vozy ale neuvidíme legendu našeho závodu, Andrese Vilariňa, jak jsme dříve avizovali. Bohužel se našeho závodu nezúčastní, což nás velmi mrzí, těšili jsme se, že ho po letech opět přivítáme. Na Ecce Homo zvítězil celkem třikrát a dvakrát zde překonal traťový rekord.

Minulý vítěz České trofeje Josef Hlavinka také nechybí na seznamu přihlášených, avšak nyní s novým vozem Gloria C8F. Závodit už nebude v seriálu Česká trofej, ale v Mistrovství České republiky. Více si o něm a jeho nové technice můžete přečíst v oficiálním tištěném programu k závodům.

O víkendu to nebude jen o rychlosti, ale také o dobré zábavě. Navštívit můžete doprovodný program k závodům na Hlavním náměstí, který je zcela zdarma. V pátek a v sobotu náměstí ožije vystoupením různých kapel, např. Strideo, Endorfiny nebo Moonpark, dále se představí Jarek Filgas band se svými známými hity a nebou chybět ani revivalové kapely, Katapult revival nebo Kabát Tribute, který ukončí sobotní program a další.

Na nabitý víkend zve i starosta města, Ing. Stanislav Orság: Vážení a milí příznivci motoristického sportu, srdečně všechny přivítám v našem městě u příležitosti konání závodů do vrchu Ecce Homo. Letošní ročník by snad již neměl být zatížen žádnými restrikcemi, a tak doufám, že si celý víkendový program užijeme naplno. Šternberk na tři dny opět ožívá nejen burácením závodních vozů, ale i doprovodným, kulturním programem v centru města. Všem účastníkům, týmům, doprovodům, divákům, sportovním komisařům přeji nejen příjemné chvíle strávené v našem městě, ale samozřejmě i spoustu zajímavých motoristických zážitků!“

Těšíme se na Vás ve Šternberku u Olomouce ve dnech 27. – 29. 5. 2022.

Bc. Milena Schärefrová, tisková mluvčí závodu