Legendy motosportu v Praze

Rallye Praha Revival zná vítěze:

L. Plaček, R. Fiala a zahraniční legendy S. Postawka, A. Postawka

Letošní, v pořadí již 11. ročník sportovně-společenské akce Rallye Praha Revival 2022, memoriál Dalibora Janka, už je za námi. Této mimořádné rallye, pořádané ÚAMK společně s pobočným spolkem ÚAMK Sdružení českého autosportu, se celkem zúčastnilo 150 posádek v historických soutěžních a sportovních automobilech, a to z 11 zemí Evropy. Čekalo je 600 kilometrů po silnicích středních a severních Čech a několik Show Section mimo veřejné komunikace, kde se mohli předvést fandům motosportu jako závodní jezdci. Diváci také využili možnost prohlédnout si unikátní vozy a pozdravit legendární jezdce motorsportu při startu na Ovocném trhu v Praze 22. dubna.

Odtud vyrazili jezdci na trasu třídenní rallye. Byli mezi nimi i ti zvučných jmen historie motosportu, třeba v Česku populární John Haugland, úspěšně v minulosti závodící s vozy Škoda ve světových soutěžích.  Mezi českými účastníky bylo mnoho reprezentantů a držitelů mistrovských titulů Československa ve všech automobilových disciplínách. Celou trať kromě plejády zajímavých vozů absolvoval i z vraku zrestaurovaný originální kamion LIAZ s Tomášem Pourem za volantem.

Přitažlivé pro diváky byly zvláště jednotlivé Show Section, přičemž první byla ve Velké Chuchli, pak následoval plochodrážní ovál ve Slaném. Sobotní náročný program vyplnily 3 průjezdy polygonem na Autodromu Most, dvakrát posádky absolvovaly rallykrosovou trať v Motoareálu Chabařovice a jednou projely trať závodu do vrchu v Janově. Na těchto uzavřených úsecích posádky prokázaly, že mají stále v krvi závodění.

Neděle už znamenala návrat z Teplic do Prahy Radotína, kde v Kartcenru měl revival své logistické centrum. Ještě než tam posádky dorazily, ještě jednou si vyzkoušely rychlost na okruhu v Chabařovicích. Poté je itinerář provedl Českým středohořím až do Slaného, kde bohužel, kvůli silnému dešti a riziku poničení pískové trati, musela být po průjezdu stanovištěm číslo 30 zrušena poslední Show section. Zbývalo už jen dojet v pořádku do areálu firmy Brudra v Radotíně, kde pak netrpělivě čekaly posádky na zveřejnění konečných výsledků.

A kdo se po třech dnech radoval z vítězství? Po dopočítání všech bodů, jimiž byla každá posádka hodnocena za své účinkování na trati, byly v neděli 24. 4. vyhlášeny výsledky. Nejlepší tři posádky z deseti vypsaných tříd byly oceněny poháry. Protože akce je primárně určena pro legendy motosportu a bývalé aktivní motoristické sportovce, je asi nejzajímavější výsledek v kategorii legend, která byla hodnocena bez rozdílu tříd vozidel. Mezi českými posádkami vyhráli Lubomír Plaček s Rostislavem Fialou na Porsche 911, ze zahraničních legend byli nejlepší polští závodníci Stanislav Postawka a Andrzej Postawka s Fiatem 125p.

1. ročník Rallye Praha Revival 2022, pořádaný ÚAMK společně s pobočným spolkem ÚAMK Sdružení českého autosportu, je tedy v danou chvíli minulostí. Zároveň to předznamenává jak pro posádky tak diváky, fandy motorismu, netrpělivě očekávaný další, 12. ročník Rallye Praha Revival 2023.