Valašská rally RZ Vítkovice: Svátek motorsportu

Valašská rally RZ Vítkovice: Svátek motorsportu

Organizační tým Kowax Valašské rally ValMez 2023 se rozhodl speciální rychlostní zkoušku

Vítkovice pojmout jako svátek motorsportu. S označením RZ 15 / 16 se uskuteční v neděli 2. dubna 2023, se startem v 14:15 hodin. O vytvoření skvělé atmosféry podél trati obou průjezdů se postará známý ostravský motoristický komentátor Martin Straka.

 

X Martine, co vás napadlo, když jste uslyšel, že Valašská rally míří do industriálního areálu Dolní Vítkovice?
  Že je to skvělý nápad! Miluju taková propojení a hned se mi vrátila vzpomínka na mexické závodiště Monterrey, které se také točí okolo ocelárny. V dolní oblasti jsem navíc jako doma. Táta Vít tam pracoval, dlouhé roky tam fotím hudební festival Colours of Ostrava a tak dále, a tak dále…“

 

X Přece jen jste známější jako komentátor okruhových podniků, jak se těšíte na rally akci?
 Moc. V roce 2017 jsem komentoval Barumku, loni historickou Bohemku a dříve taky různé soutěže historiků. Je to vlastně prosté – odmala žiju celým motorsportem. Máte pravdu, že okruhy, to je moje hlavní scéna, ale když přijde nabídka z jiného motoristického odvětví, přehodím výhybku a soustředím se na danou věc. Teďka to je Valaška, na kterou jsem jezdil jako kluk. Později, když jsem pracoval v deníku Sport, jsem byl na místě s fotoaparátem a perem. Za Valašku svým způsobem může Tomáš Enge. Ředitel soutěže Jaroslav Tomaštík sháněl do Ostravy komentátora a k němu závodníka. Tom mu řekl, že ve mně má dva v jednom. To je sakra milé.
  
 X Jaký očekáváte zájem lidí na Ostravsku, případně v Moravskoslezském kraji? Přece jen je to oblast, kde není motoristický sport aktuálně až tak populární. Nebo se mýlím?
 Věřím v mocný ohlas, ve velkou návštěvu a sám udělám vše pro propagaci. Můj Facebook je plný, druhým rokem jsem i na Instagramu a oba tyto prostory jsou velmi funkční. A navíc motorsport byl na Ostravsku vždycky velmi silný, tak se s celým štábem Jaromíra Tomaštíka pokusíme tuhle skvělou vášeň opět v lidech probudit.


 X Jste ve spojení s ostravským týmem Fesh Fesh, budou na místě vystaveny i týmové tatrovky?
 Ano, jel jsem letos s týmem Tomáše Vrátného svůj druhý Dakar, takže spojení je velmi blízké. Tatrovky Jamalky na místě mají určitě být, což beru jako velkou atrakci. Dakar je u nás obrovský fenomén, který se narodil v 80. letech minulého století díky Karlu Lopraisovi a jeho kolegům z týmu Tatra a LIAZ. Silně to vnímám i po návratu, kdy máme plno přednášek a besed. A všude je plno!
  
 V průběhu neděle 2. dubna se můžete se těšit na soutěžní speciály v čele s Václavem Pechem ve voze WRC, dvacítku vozů Rally2, drift show a drift taxi, sraz veteránů či upravených aut, závod RC modelů. Samozřejmě nelze vynechat ani simulátory nárazu, které zajistí ÚAMK, jenže se na celé akce rovněž podílí.

 

Program KOWAX Valašské rally ValMez v DOV:

 

9:00-13:00 Drift show a drift taxi Furt bokem
 9:00-14:00 Závody 1. Valašské rally 2023 RC modelů
 10:00-11:00 Koncert kapely FATT BOYS

14:15 Start RZ VÍTKOVICE - komentovaná zóna

16:00 Vyhlášení výsledků 1. Valašské rally 2023 RC modelů
 16:30 Koncert kapely GATE CRASHER a MOTORBAND

18:00 Ukončení programu

 

9:00-18:00 Doprovodný program:
 
 · drift show a drift taxi s Furt bokem,
  · zážitkové jízdy s Pavlem Valouškem v Mitsubishi Lancer Evo IX,
  · sraz a ukázková jízda veteránů,
  · výstava sportovních a tuningových vozidel snizeno.cz a lower United,
  · prezentace záchranné techniky,
  · prezentace aut navržených a sestrojených VŠB – Technická univerzita Ostrav,
  · prezentace ÚAMK a BESIP,
  · soutěže ve znalostech pravidel silničního provozu pro děti,
  · simulátor nárazu a převrácení vozu,
  · automobilový a cyklistický trenažér,
  · velkoplošné obrazovky,
  · komentovaná zóna.