„Valaška“ má 41 let a míří do Ostravy

Kowax Valašská rally ValMez letos vstupuje do svého 41. ročníku a ÚAMK bude opět u toho.

Pátou desítku svých startů odstartuje rally na řadě známých úseků, ale rovněž přinese jednu zásadní novinku, ta zavede posádky i fanoušky až do samotného centra Moravskoslezského kraje, do Ostravy. Letošní 41. ročník „valašky“ proběhne ve dnech 31. března až 2. dubna 2023.

Samozřejmě, že centrem soutěže nadále zůstává město Valašské Meziříčí, zároveň má soutěž i mezinárodní rozměr. Vždyť je zařazena do seriálů FIA European Rally Trophy (FIA ERT), Mistrovství ČR v rally a v rally historických automobilů. Nechybí ani v kalendáři a Central European Zone (CEZ). Do startu aktuálně zbývají méně než dva měsíce a organizační tým připravil mnoho zásadních dokumentů, stejně jako proběhlo schvalování tratí z pohledu bezpečnostních delegáta Autoklubu ČR Miroslava Smolíka a zástupce jezdců Petra Černohorského.

Jak jsme uvedli, centrem soutěže nadále zůstává město Valašské Meziříčí. Zde proběhne administrativní i technická přejímka (Autocentrum Lukáš), slavnostní start soutěže, na městském úřadu bude sídlit ředitelství rally. Shodné zůstává i umístění servisu v areálu valašskomeziříčské společnosti Deza. Z tohoto prostoru budou posádky vyrážet na tratě rychlostních zkoušek ve Zlínském a Moravskoslezském kraji.

Celkem harmonogram obsahuje 16 rychlostních zkoušek na osmi úsecích (152,62 km). Celková délka soutěže je necelých 474 km. „Páteční shakedown se uskuteční v blízkosti Valašského Meziříčí, v podvečer proběhne slavnostní start rally na zrekonstruovaném náměstí,“ odkrývá karty ředitel 41. Kowax Valašské rally ValMez Jaromír Tomaštík. Vlastní závodění vypukne v sobotu sekcí na úsecích Poličná a Lešná, která bude nejdelší rychlostní zkouškou letošní valašky. RZ Lešná zároveň bude jediným shodným testem s minulým ročníkem. Odpoledne převezmou štafetu „rychlostky“ Vidče a Hukvaldy. V neděli se bude závodit na vložkách Velká Lhota, Juřinka a Choryně.

Fanoušci však nebudou ochuzeni ani o tradiční diváckou superspeciálku. Tentokrát to nebude hojně navštěvovaná zkouška v okolí sportovních areálů ve Valašském Meziříčí, ale dva průjezdy „ostravské bomby“. Ta zakončí program sobotní etapy a fanouškům nabídne dvě a půl kola závodění v industriálním areálu Dolní Vítkovice, v těsné blízkosti unikátní Bolt tower. „V Dolních Vítkovicích bylo vše domluveno už loni, ladily se pouze detaily. Ovšem nejistá situace v průběhu ledna a obavy z kvót návštěvníků sportovních akcí tehdy rozhodly za nás. Letos valaška už nebude v atraktivním prostředí Ostravy chybět,“ doplňuje Tomaštík.

ÚAMK věří, že změny v soutěži, stejně jako sám fakt, že „valaška“ vstupuje již do svého 41. Ročníku, na start přilákají fandy sportovního automobilového závodění.

Organizační tým aktuálně čeká na schválení Zvláštních ustanovení soutěže, aby následně spustil i možnost přihlašovat se v rámci licenčního systému. Informačním kanálem 41. Kowax Valašské rally ValMez 2023 bude postupně aktualizovaná internetová stránka www.valasskarally.cz.