Expedice Tatra kolem světa

22. srpna to byl přesně rok a půl, kdy expedice Tatra kolem světa 2 (TKS2) odstartovala z Máchova kraje.

U tohoto slavnostního okamžiku byli i zástupci ÚAMK. „Věděli jsme, že naše výprava bude o překonávání překážek a plnění výzev, ale nikdo si tehdy nedokázal představit, kolik jich bude a jak budou velké,“ vzpomíná Marek Havlíček, zakladatel TKS2. Když se po několika týdnech po začátku expedice objevil Covid-19, mnozí nevěřili, že Tatra kolem světa 2 přežije.

„Kromě Covid-19, který už sám o sobě byl výzvou pro úplně všechny, musela expedice řešit problémy s financováním, uměle vytvořené pomluvy a potýkali jsme se i s neplatiči. Kombinace všech těchto překážek vedla k tomu, že několik členů svou účast i finanční podporu odvolalo. Celkem jsme vrátili přes milion korun. Jsme hrdí, že i přes všechny tyto komplikace se kola „Trajdy“ nezastavila a naše Tatra 815 pokračuje dál na své cestě kolem světa,“ dodal Havlíček. Několik skutečností v bodech: V letošním roce TKS2 úspěšně odstartovala expedici na Africkém kontinentě. Cestovatelé projeli Džibuti, Etiopii, Keňu, Ugandu, Tanzanii, Zambii, Zimbabwe a jsou před nimi Jihoafrická republika, Botswana a Namibie. Ujeli se přes 50 000 kilometrů. Expediční T815 se letos zatím svezlo 47 lidí. Ale to není všechno. Jedním z podprojektů TKS2 je mimo jiné také hledat „českou stopu“ ve světě.

Proto výprava na cestě Afrikou navštívila řadu krajanů, se kterými objevovali jejich životní příběhy. Namátkou například příběh Techaneho Jobre Mekonnena, který přeložil knihu Habešská odysea (autor: Adolf  Parlesák) do etiopštiny a díky němu vznikl etiopský bestseler, kterého se prodalo v zemi přes 200 tisíc kusů.

Dalším úžasným je příběh Češky Dany Matějů, která v Ugandě založila a provozuje neziskovou organizaci, kde je škola pro děti i vzdělání pro ženy.

V Tanzanii tým TKS2 objevil farmu, kterou provozuje Davin Corda, potomek Čechů. V Zambii byl navštíven minipivovar, který pomáhala postavit česká firma a kterému bylo posláno 5 tun českého sladu. A v plánu jsou další zastávky mapující české stopy na území Afriky.

Letošní novinkou se stal podcast „Na cestě“, kde si Marek Havlíček (zakladatel TKS2) povídá s lidmi, se kterými se   TKS2 setkává, nebo s lidmi, kteří se stali součástí expedice. Prostřednictvím těchto rozhovorů je široké veřejnosti přibližována místní kultura, životní styl i běžné dennodenní bytí lidí v navštívených zemích. Stejně tak si může veřejnost udělat lepší obrázek o zázemí TKS2, včetně toho, jak to vlastně na palubě chodí. „Celkově byl ten rok a půl velkou zkouškou. Zejména Afrika byla a je pro naší Trajdu zátěžovým testem. Nicméně díky dobře zvolenému vybavení i to zvládáme na jedničku. Podvozek Tatra vše zvládal bez sebemenších závad, ale to nás nepřekvapilo, protože před startem africké části proběhla jeho kompletní prohlídka školícím technikem z Tatry. Ale přes veškerou podporu a snahu od našich partnerů, podporovatelů i fanoušků jsou prostě některé technické problémy vetší než my. Takže ani po roce a půl se ještě nepodařilo úplně zprovoznit online sledování desítky čidel, které jsou nainstalované na našem expedičním voze. Ale i přesto věříme, že i tuhle výzvu společně s naším hlavním partnerem zvládneme,“ řekl Marek Havlíček.

Na americký nebo jiný kontinent, se dle jeho vyjádření tým s expediční T815 přesune v okamžiku, kdy bude na daném místě možné bezpečně cestovat, a to tak, aby se k týmu mohli připojovat podporovatelé z České i Slovenské republiky. V lednu odstartuje dalších šest etap, ve kterých prozkoumá posádka TKS2 další část Afriky. Země, o kterých se uvažuje, jsou: Namibie, Botswana, Jihoafrická republika, Mosambik, Svazijsko, Lesotho, Angola, Demokratická republika Kongo, Republika Kongo, Gabon, Kamerun, Nigerie a další. Pevný itinerář bude znám do dvou měsíců. „Chceme, aby i nový itinerář co nejvíce odrážel přání našich podporovatelů, kteří se s námi na naší společné expedici podílí. Na rozdíl od svého předchůdce, který byl před 30 lety financován státem, je totiž TKS2 financován veřejností, která se může stát členem týmu a zažít to všechno dobrodružství s námi,“ řekl Marek Havlíček.

Více na stránkách www.TatraKolemSveta2.cz