V. Kolář: 12. násobný mistr světa v biketrialu

Úspěšně reprezentuje Blansko, ÚAMK, Českou republiku

Jmenuje se Václav Kolář, ale většinou mu všichni kolem kol, které považuje za svůj život, říkají Vasha. Tohle „žoviální“ oslovení si dovolujeme i my v ÚAMK ČR, i když jsme si vědomi, že je řeč o 12. násobném mistru světa v biketrialu. Tento výsledek je ohromující, a k letošnímu, věřme, že nikoliv poslednímu světovému titulu, mu ÚAMK ze srdce blahopřeje.

Vasha se narodil 1. dubna 1991 a již od svých šesti let považuje za svůj život kolo. Jeho první velký úspěch přišel už v jedenácti letech, kdy v roce 2002 získal titul mládežnického mistra světa v biketrialu. Sám na to vzpomíná takto: „Ten úplně první titul jsem vybojoval v jedenácti letech na šampionátu v Japonsku, kam jsem tehdy letěl sám, bez rodičů, kteří mě jinak tenkrát všude na závodech doprovázeli.“ Václav Kolář se ježdění na kole se věnuje čtvrt století. „Pořád mě baví se zlepšovat a posouvat hranice. Od mala závodím v biketrialu, když jsem jako kluk tomuto sportu doslova propadl. Je to sport, který mě naplňuje a jízda na kole mě v životě nepřestane bavit.“

Láska a dřina přinesly také ovoce v podobě řady titulů a rekordů. „Za roky, po které se věnuji biketrialu závodně, se mi podařilo posbírat několik titulů a rekordů. Mezi nimi jsou české a světové rekordytituly mistra ČREvropy a v neposlední řadě mistra světa. Nejprve v mládežnických kategoriích a nakonec i v nejprestižnější kategorii Elite, což považuji za splněný sen, protože to znamená porazit ty nejlepší z nejlepších,“ pokračuje V. Kolář.

Součet všech titulů od mistra republiky, přes mistra Evropy, Indoor světového poháru až po vicemistra a mistra světa se blíží číslu 50. Jednoznačně lze tedy hovořil o světové elitě. Světové jsou i rekordy, protože tento cyklista se kromě biketrialu věnuje také tiralu, street trialu, MTB enduru, stejně jako freestylovému ježdění. Nepřekvapí tedy například světový rekord ve zdolání na kole mrakodrapu Dračí věž v čínském Harbinu. Celkem 40 poschodí, což představuje 800 schodů, totiž tento cyklista zvládl za 31 minut. Přidejme ještě jeden jeho český rekord: za 1 minutu dokázal tento mistr cyklistických řídítek udělat 35 otoček o 180 stupňů.

Ani tento výčet ještě plně nevypovídá o aktivitách Václava Koláře. „Také se specializuji na výuku jízdy na kole. Pořádám bike campy, nabízím individuální výuku a vedu blanenský biketrialový klub (ÚAMK Biketrial Blansko), kde se společně věnujeme mládeži. Nejvíce se zaměřuji na své Bike Shows, které jsou v poslední době velice žádané, jelikož tenhle extrémní a atraktivní sport se hodí pro každé zpestření akce a nikdy nenechá diváky klidnými. Natáčím pravidelně videa na YouTube. Do ježdění s oblibou zapojuji různé freestylové triky. Zakládám si na tom, aby bylo vše provedené ve stylu a vypadalo to jednoduše. Tím se dost často liším od ostatních jezdců.“

Samozřejmě, že vrcholem jeho snažení je mistrovství světa v biketrialu. To zatím poslední se uskutečnilo letos ve španělské Reinose, kde jedenatřicetiletý V. Kolář vybojoval mistra světa v nejtěžší kategorii Elite. „Strašně moc si toho letošního titulu vážím. Mistrovství světa se jelo po dvouleté přestávce způsobené covidem. Do přípravy jsem dal tentokrát všechno, od prosince jsem upravil stravu, nasadil jsem dvoufázové tréninky. Vůbec jsem netušil, jaké to po té pauze bude a jak to dopadne, přece jen je většina soupeřů daleko mladších než jsem já,“ svěřil se Vašek Kolář.

Mistrovství se skládalo ze závodů na dvou tratích, jedna byla v horách, druhá ve městě. I když první závod Kolář vyhrál, před druhým si tolik nevěřil. „Ten první závod byl zřejmě vůbec nejtěžší, jaký jsem kdy jel, byla to dlouhá a velice obtížná trať ve vysoké nadmořské výšce, jelo se v horách a v obrovském vedru. Jel jsem na hranici svých sil. Pak jsem měl problém s regenerací, přece jen jsou moji soupeři o osm i deset let mladší. Nakonec to vyšlo, byl jsem z toho až dojatý,“ připustil dvanáctinásobný mistr světa, který na městské trati ve Španělsku skončil druhý, ale díky velkému náskoku z horské trati potvrdil celkové prvenství.

Udržet se ve světové špičce je vždy mimořádně náročné, vedení ÚAMK ČR včele s JUDr. Oldřichem Vaníčkem dál drží palce tomuto mimořádnému sportovci jezdícímu v barvách ÚAMK a věří, že třináctý titul mistra světa mu nepřinese smůlu, ale naopak štěstí. Talentovaným dříčům jakým Václav Kolář je, oprávněně přeje.