Někdy se může zdát, že je to jen taková omletá písnička, kterou už jen málo kdo poslouchá.
Proč? Jednak proto, že pokuta v Čechách, na místě 2500 až 3500 Kč se tak zvaně dá přežít. Horší jsou 4 body, ale i tak. Hlavně ale, kolik hříšníků může policie zadržet, kolik pokut je tedy schopna udělit? Co tedy s tím?
Statistiky jasně napovídají, že nevěnování se plně řízení je v ČR nejčastější příčinou dopravních nehod zaviněných řidiči. Co je varující, je fakt, že meziročně v posledních letech meziročně podíl této příčiny na haváriích roste o zhruba 15 %. Tedy místo snižování, naopak roste i podíl těch, kdo se nevěnují řízení, protože kromě jiného používají při řízení mobilní telefon. Podle průzkumu 25 % řidičů přiznává, že se za jízdy dívají do mobilu. Následky mohou být tragické.
V Německu mají ještě přesnější data, která říkají, že ročně je zhruba 1000 nehod zaviněných právě držením mobilu v ruce při řízení, ať jde o telefonování, chatování, hledání na internetu nebo posílání SMS a podobně. Proto u našich západních sousedů problém řeší zásadně – instalací speciálních kamer, či programů pro stávající zařízení, která dokáží „nahlížet“ do kabiny auta a zaznamenat, zda řidič při řízení například telefonoval s mobilem v ruce. Příkladem je spolková země Porýní-Falc a město Trevír, kde dané přestupky kamery zaznamenávají. Za 49 dnů zachytily tento přestupek u 327 řidičů. Kromě základní pokuty je v případě mladých, kteří ve větším počtu používají mobil v autě, čeká prodloužení zkušební doby s jistými omezeními ze dvou na čtyři roky.