SPZ: Vaše tvář a vizitka

V zásadě existují v Evropě tři mechanismy, jak získat, a co mít na státní poznávací značce vašeho osobního automobilu.

Některé se podobají ruletě, kde padne číslo, které padne, jinde je to věc osobní prestiže a historie, nebo osobní volby majitele auta.

Začít je třeba asi tím, že státní poznávací značky, jsou majetkem státu. Jde o jakýsi plechový kolek, za nějž motorista sice zaplatí, ale nestává se jeho majetkem. Proto i v samotném názvu tohoto předmětu najdeme ono slovo „státní“. Tudíž za ztrátu značky, poškození a podobně motorista zaplatí. Není jeho. 

Asi „nejvíce“ archaickou metodou můžeme zřejmě nazvat rakouskou variantu. V zemi našeho jižního souseda je poznávací značka, přinejmenším ty ze začátků motorismu, bezprostředně spojena se jménem samotného majitele vozidla. Co to znamená? V nedávné minulosti byla v aukci prodána majitelem vídeňská SPZ s označením W 11, který za ni získal vysokou sumu. Odkazovala totiž na to, že dotyčný motorista měl historicky jedenáctý vůz ve Vídni, což vás katapultuje mezi VIP. Převedením vozu s SPZ na nového majitele ji tento může získat a následně mu bude „patřit“ i při převedení na nový vůz.

Francie v roce 2009 zavedla mechanismus nazvaný Systéme d´Immatriculation des Véhicles, který automaticky přiděluje písmena a číslice podle posloupnosti, přičemž na SPZ je celkem 5 písmen a 3 číslice. Přitom, vzhledem k možné záměně, jsou některá písmena vynechána a nemohou se používat. Jako třeba O (ó), které by mohlo být zaměnitelné za 0 (nulu), podobně jako U za V a tak podobně.

V Německu je systém dvojí, jako u nás, kdy můžete za běžnou cenu získat značku, na níž bude, to co bude. Nebo si můžete za platbu navrhnout svoji kombinaci písmen a číslic. Ovšem s celou řadou výjimek, jakými jsou písmena odkazující nebo evokující fašismus, jako jsou písmena HH (fašistický pozdrav), AH nebo číslice pořadí těchto dvou iniciál v abecedě a tak podobně.

V Česku zaplatíte za volitelnou SPZ za každou tabulku samostatně 5000 Kč. Opět. Nesměji na ní být kromě jiného zaměnitelná písmena a číslovky, odkazy na státní instituce, slova navozující hanlivé a nenávistné výrazy a podobně. Nejčastějšími „prodávanými“ espézetkami jsou ty se jmény majitele nebo majitelky, názvy firmy, ale také nekonečný seznam „Bondů“ s číslovkami 007 a podobnými.

Jak uvádíme v titulku – je to jen na každém, zda chce být identifikován třeba s Annou narozenou v roce 1999. Většina asi nikoliv.      

Update cookies preferences