Jsou biopaliva eco? Nic moc

Přechod z benzínu E5 na E10 před dvěma lety byl oslavován jako přechod k ekologickému palivu, které významně sníží emise.

Jaká je realita ověřená lety a testy společnosti Emission Analytics? Jednou větou – žádná velká sláva. Dokonce by se dalo konstatovat, že výsledek je problematický. Proč?

Dokonce, i když pomineme emise, které doprovázejí výrobu bioetanolu, jsou paliva E10 jen doslova minimálním přínosem. Konkrétně: experti testovali benzín E10 v celkem 17 odlišných vozidlech různých výrobců. Co se ukázalo? V průměru při použití E10 klesly emise CO2 jen o 0,5 %. To vskutku není to, co bychom od ekologického paliva očekávali. Navíc, jestliže nejlepší zaznamenaný výsledek testu v konkrétním autě představoval snížení emisí o 6,3 %, pak naopak nejhorší výsledek zněl – nárůst emisí o 7,1 %.

K tomuto nelichotivému výsledku připočtěte, že růst spotřeby činil 1,2 % a emise NOx vrostly o podstatných 16,6 %. A nakonec emise CO klesly v průměru o 4,5 %. Co k tomu dodat? Snad jen to, že biopaliva E10 rozhodně zelenou planetu nezachrání.