Policie SR: Nové pravomoci

Jistě je na místě vědět, že na Slovensku poslanci parlamentu schválili novelu o policejním sboru, která přináší některé změny, které se mohou lišit například o toho, nač jsme zvyklí v Čechách. Samozřejmě se to týká i vztahu policistů a motoristů.

Například na stejnokrojích, už vzhledem k následným útokům na policisty, neuvidíte jmenovky. Jinými slovy není na místě se například při „dohadování“ s policistou o výši pokuty za dopravní přestupek dožadovat, aby vám sdělil své jméno.

Pro Policii SR sice z jedné strany zákon jasně stanovuje, kdy a kde nelze používat drony, z druhé strany se chystá jejich zásadní rozšíření při sledování dopravy. Budou například identifikovat nepovolené předjíždění, nebezpečné manévry a podobně.

Policie v případě nutnosti i při vyšetřování dopravních přestupků může používat hmaty, chvaty, kopy a další prostředky sebeobrany nebo použití služebního psa. Jinak řečeno – agresivita vůči policistům se nemusí vyplatit.

Dalším příkladem novým pravomocí je fakt, že policista může vyzvat osobu, aby se podrobila vyšetření na alkohol a jiné návykové látky, byť například není dotyčný za volantem, ale je důvodný předpoklad, že by za něj mohl usednout.