Absurdita EU: Elektrobusy do 2030

Absurdita EU: Elektrobusy do 2030

Nereálné plány elektromobility, na to je EU přeborníkem.

O osobních vozech už se toho napsalo dost a dost, a nyní do hry vstupují městské autobusy. Nejdříve zněl návrh, že do roku 2030 má být 100 % všech městských autobusů v EU elektrických, nebo jinak řečeno, s nulovými emisemi. Následně bylo dohodnuto, že to bude platit pro 85 % všech autobusů ve městech. To je přeci něco naprosto nereálného. Víte, kolik stojí autobusy?

Ten dieselový vyjde asi na 350 000 euro, tedy zhruba 8,5 milionu korun. Elektrobus vyjde na nějakých 450 000 euro (10 milionů korun) a nakonec vodíkový autobus stojí takových 700 000 euro (bezmála 17 milionů korun). Umí si vůbec někdo představit, když v současnosti představují tak zvaně ekologické městské autobusy jen několik desítek procent z celkového vozového parku republiky, na kolik to města, kraje a daňové poplatníky přijde? Co všechno mnohem potřebnější budou města nucena odložit, jen aby splnila směrnici EU?

Navíc na to mají města jen 7 let. To je něco, co když bylo přijímáno, si zasloužilo z české strany víc než jen opatrné upozornění na přílišnou ambicióznost. A při hlasování to vyžadovalo víc než jen zdržet se hlasování.