Viněta: V SR na opravu celý den

Viněta: V SR na opravu celý den

Komu se to ještě nestalo, může si blahopřát. Není nic nepříjemnějšího, než když při objednávání elektronické dálniční známky například místo číslovky 0,

tedy „nula“, ťuknete na O nebo-li ó. Výsledek? Na dálnici vás zastaví například policejní hlídka a vy zjistíte, že vlastně nemáte dálniční známku a máte zaplatit mastnou pokutu za jízdu po autostrádě bez viněty. Přitom by stačilo tam málo…

Pokud jde o české řidiče mířící na nebo skrze Slovensko, dosud při chybě zadávání e-známky měli na opravu všeho 15 minut, a to si přiznejme, není právě dostatečný čas na to, uvědomit si chybu, natož ji při jízdě ještě opravit. Po změně v tomto ohledu volali odborníci již dávno a nakonec byly jejich návrhy vyslechnuty, takže nově bude možné provést změny v zadání e-viněty v době do konce daného kalendářního dne. Tedy do 24 hodin daného data. Logicky! Tak jak je to stanoveno i při opomenutí platby.

Nad tento časový limit existuje již jediná možnost opravy i po stanoveném datu. Jde o případ, třeba kdy bude zaregistrováno vozidlo bez dálniční známky, které ovšem bylo majiteli ukradeno a tak podobně.

Naopak v platnosti zůstane ta dálniční známka, která byla zaregistrována pro konkrétní vozidlo, ale majitel ho prodal a danou poznávací značku, jak to dovolují slovenské zákony, přenesl na nově zakoupený vůz.

Možné je rovněž přenést si dálniční známku na zcela nový vůz s novou poznávací značkou, samozřejmě v případě potvrzení o zaplacení dané viněty a vyplnění určeného formuláře. Nejjednodušší cestou v tomto případě je vše vyřídit elektronicky na portálu eznamka.sk přičemž obvykle celá operace trvá zhruba do dvou dnů. S tím je třeba počítat a pamatovat, že jízda před ukončením převodu se považuje za cestování bez viněty.