Hrozí zákaz provoz 119 modelů dieselů v EU?

Hrozí zákaz provoz 119 modelů dieselů v EU?

První krok k něčemu tak absurdnímu, jako zakázat provoz celkem 119 dieselových verzí modelů německých značek,

už byl učiněn. Správní soud Šlesvicka-Holštýnska konstatoval, že první z oněch 119 verzí, konkrétní provedení VW Golf TDI z roku 2008 nesplňuje exhalační normy. To je onen první krok.

Německá organizace Deutsche Umwelthilfe (DUH) zažalovala německý úřad pro motorová vozidla KBA, že schválila k provozu tento vůz a porušil zákon. Soud souhlasil. Pokud budou stejně postupovat i soudy vyšších instancí, bude vůz provozován v rozporu se zákonem, schválení k provozu mu bude zpětně odejmuto, majitelé budou muset vrátit značky a vůz přestat používat. A to nejen v Německu, ale v celé EU, protože ono schválení k provozu je platné v celé EU a opačně, zrušení je opět závazné pro všechny majitele v celé EU.

Následovat má dalších 118 žalob DUH na konkrétní dieselová provedení dalších německých automobilek. Teoreticky pak přijde zákaz jejich používání, tudíž desítky tisíc majitelů budou bez aut. A představa DUH, co s tím? Automobilky vykoupí dané vozy a majitelům nabídnou odškodnění, a ti si koupí mnohonásobně dražší „ekologické“ vozy. Že to celé zní jako kafkovsky absurdní soudní proces, který postihne zcela nevinné motoristy? Co má být…