EuroNCAP: Evropa pláče v koutě

EuroNCAP: Evropa pláče v koutě

Evropské automobilky byly zvyklé na to stát na stupíncích vítězů, pokud jde o bezpečnost,

jak ji ověřovala nezávislá agentura EuroNCAP pomocí svých nárazových testů. A ouha – v pětici kategorií Best in Class, tedy nejbezpečnějších vozidel podle crash testů agentury není za rok 2022 jediné evropské auto. Kde je německá velká trojka prestižních automobilek, kde japonské luxusní vozy?

Ukazuje se, že favority mezi nejbezpečnějšími automobily nejsou staří známí, ale naopak úplní nováčci. Vždyť co vám řekne kupříkladu název automobilu Ora Funky Cat? Zřejmě nic, ani asi neuhádnete, že jde o čínský elektromobil, který vyhrál, pokud jde o zajištění bezpečnosti posádky v kategorii malé rodinné auto. Pokud zůstaneme u rodinných vozidel, pak vítězem je Tesla Y, tedy opět „neevropský“ automobil. Do třetice uvedeme favorita třídy velké rodinné auto. Tím je podle bezpečnostních expertů nizozemské agentury Hyundai Ioniq 6.

V kategorii prémiových vozů si vavříny na hlavu nasadila, pokud jde o bezpečnost Tesla S. No a nejbezpečnější velké SUV? Že by konečně Audi, BMW nebo Mercedes? Ale kdeže – čínský Wey Coffee 01.