SR: Od srpna za telefonování i bez řidičáku

SR: Od srpna za telefonování i bez řidičáku

Zatímco v Čechách se znovu a znovu jen navrhují úpravy silničního zákona a bodového systému,

v sousedním Slovensku od 1. srpna už změny zavedli. S platností od začátku tohoto měsíce tak i na české motoristy čekají zásadní novinky. Náš východní soused se rozhodl jít jinou, a podle odborníků ÚAMK efektivnější cestou, než jaká je navrhována v ČR. Jakou?

Vezměme za příklad držení a používání mobilního telefonu a dalších elektronických zařízení při řízení. Na Slovensku od 1. 8., samozřejmě i českým řidičům, hrozí, že mobil v ruce bez handsfree sady při řízení vyšší pokuta. Toto navýšení není až tak dramatické. Konkrétně v blokovém řízení ze 100 euro (2500 Kč) na 150 euro (3750 Kč). Ve správním řízení je to pak až 7500 Kč. To ale není až tak podstatné, jak zdůrazňuje tisková mluvčí ministerstva vnitra Zuzana Eliášová. „Zároveň bude možné za tento přestupek uložit zákaz činnosti.“ Jinými slovy, držení telefonu je chápáno jako porušení pravidel silničního provozu, a to závažným způsobem. A za to je možné zadržet řidičský průkaz.

A dál – tento přestupek se společně například s jízdou pod vlivem alkoholu započítává mezi přestupky, které se během 12 měsíců sčítají. Po třetím přestupku nastupuje zadržení řidičského průkazu. Slovensko tak dává jasně najevo, že mít mobil v ruce v okamžiku řízení automobilu je nepřípustné a trestné.

Do trojice přestupků, za něž během roku může motorista přijít o řidičské osvědčení, samozřejmě patří i rychlá jízda. Konkrétně jde o situaci, kdy řidič překročí maximální povolenou rychlost v obci o 50 km/h a více, nebo mimo obec o 60 km/h a více. Za tyto přestupky čeká motoristy bloková pokuta až do výše 20 000 Kč a v přestupkovém řízení až 25 000 Kč.

Experti ÚAMK proto varují české motoristy, aby brali tyto změny od srpna letošního roku na zřetel. I pro ně platí vyšší pokuty, i jim může být zadržen řidičský průkaz. A to by byla zpropadeně pokažená dovolená.