Slovinsko: Vzpoura proti liberalizovaným cenám nafty a benzínu

Slovinsko: Vzpoura proti liberalizovaným cenám nafty a benzínu

Od pátku 24. června jsou ceny pohonných hmot ve Slovinsku opět zpět na své původní úrovni.

Především dopravci, ale i běžní motoristé se velmi ostře postavili proti rozhodnutí slovinské vlády, která se rozhodla pro plnou liberalizaci cen nafty a benzínu na dálnicích. Vedlo to k nedostatku pohonných hmot v místech mimo dálnice, k dlouhým kolonám… zkrátka vláda musela ustoupit.

Jednotné ceny tedy platí opět, jak uvedl předseda vlády Robert Goloba. Nová „snížená“, tedy regulovaná cena platí na dálničních čerpacích stanicích pro všechna vozidla, pro dopravce i běžné motoristy. Aby vláda mohla zastropovat cenu jednoho litru nafty na hodnotě 1,895 euro, využila k tomu daňové nástroje. Tedy například zrušení ekologické daně, snížení té spotřební a podobně.

Samozřejmě, že toto řešení vítají také čeští motoristé, kteří přes Slovinsko často míří k Jadranu. Dané rozhodnutí bude v platnosti 2 měsíce. Dodejme, že naopak Chorvatsko nově zavedlo rozdílné ceny nafty a benzínu na čerpacích stanicích na dálnicích (jsou vyšší o 5 a 6 Kč) proti těm mimo ně, kde je cena 1 litru nafty zastropována na hranici 13,08 kuna.