Ostrovy Chorvatsko

Země tisíce ostrovů a ostrůvků

Pro nás suchozemce je Chorvatsko kromě jiného přitažlivé tím, že jde o stát s celkem 1 245 ostrovy a útesy na nichž žije zhruba 125 000 lidí, ale v létě se jejich počet mnohonásobně zvýší. Jsou to místa přitažlivá právě proto, že jde o ostrovy. Těch velkých je 78 a obydlených 47.

Na ty velké a atraktivní se i čeští turisté vydávají jak přes mosty, tak za pomoci trajektů s naloděnými vozidly, mířícími z pevniny na ostrovy. Pokud budeme ostrovy řadit podle velikosti, pak největší jsou: Cres, Krk a Brač. Následují: Hvar, Pag, Korčula. Dále Dugi Otok a Mljet. Nejmenšími z velkých jsou pak Vis a Rab.

Samozřejmě, že lze sestavit i zcela jiný „žebříček“ chorvatských ostrovů, a to „nejhezčích“, což je samozřejmě velmi subjektivní kritérium. Nicméně obecně se má za to, že ostrov Vis patří mezi ty nejméně dotčené civilizací a turistickým ruchem.    

Ostrov Vis

Vzdálenost z Prahy: zhruba 1100 km.

Doprava na ostrov: pravidelná lodní linka ze Splitu.

Nachází se přibližně 44 kilometrů od pevninského Chorvatska. Po dlouhou dobu sloužil především jako vojenská lodní a ponorková základna. I díky tomu se naopak zachovaly okouzlující pláže: písečné, oblázkové i skalnaté. Přitažlivé jsou zátoky v jižní části ostrova. Nejznámější je zátoka Stiniva.    

Ostrov Brač

Vzdálenost z Prahy: zhruba 1150 km.

Doprava na ostrov: trajekt ze Supetaru.

Je třetím největším a s nejvyšší horou Jadranska, Vidovou gorou s výškou 780 m. Přitahuje svým výhledem turisty, stejně jako výškou vyznavače paraglidingu a létání na rogalu. Nabízí okouzlující pláže. K těm, které najdete na nespočtu pohlednic, patří slavný Zlatni rat.

Ostrov Hvar

Vzdálenost z Prahy: zhruba 1140 km.

Doprava na ostrov: trajekt ze Splitu nebo Drveniku.

Je považován za jeden z nejkrásnějších ostrovů vůbec. Proč? Protože kombinuje „zaručené“ slunečné počasí, historické památky (samotné město Hvar), zábavu v nespočtu podniků, potápění díky i českým základnám … Vyhledávaná je osada Stari Grad, která je nejstarším osídlením na ostrově.

Ostrov Pag

Vzdálenost z Prahy: zhruba 980 km.
Doprava na ostrov: s pevninou je spojený mostem.

Proslul například tím, že už od starověku se z něj vyváží sůl, stejně jako je proslulý místním pažským sýrem. Z pohledu opalování milovných turistů je známý především pro svou pláž Zrće. Právě se pro množství plážových barů a diskoték se nazývá největší plážovou párty u Jadranu. Mimo to hlavní město nabízí skvělou historickou atmosféru. Na nejsevernějším výběžku ostrova jsou olivové zahrady Lun o ploše 24 h.

Ostrov Čiovo

Vzdálenost z Prahy: zhruba 1000 km.
Doprava na ostrov: s pevninou je spojený mosty.

Vlastně hovoříme o dvojici ostrovů. První, uměle vybudovaný ostrůvek s městem Trogir, jedním z překrásných historických měst zapsaných do seznamu Unesco. Druhý ostrov Čiovo je pak turistickým zázemím pro asi 20 km vzdálený Split. Má dvě tváře – přivrácenou k pevnině turistickou, a naopak odvrácenou, otevřenou do Jaderského moře s přírodními plážemi. Na ostrovy vedou jak historické mosty (jeden v rekonstrukci), tak nový, moderní. 

 

Tip ÚAMK: Ceník a doby odjezdů trajektů společnosti Jadrolinija: www.jadrolinija.hr/redovi-plovidbe-i-cijene/lokalne-linije-2022