ÚAMK a HAK radí

ÚAMK a HAK radí:

Modernizovaný kamerový systém

 

V těchto dnech, tedy na samém začátku letošní letní turistické sezóny, informoval chorvatský automotoklub HAK svého českého partnera ÚAMK o aktuálních novinkách, které mohou českým motoristům usnadnit cestu na Jadran.

V současné době se významně posílí chorvatský dálniční kamerový sledovací systém a jeho IT podpora. Stávající analogové kamery nahradí 1727 digitálních kamer. Některé z nich zahájí svůj provoz ještě před létem, některé na podzim, vše pak bude hotovo do konce roku 2022.

Společná rada HAK a ÚAMK tedy zní: Dříve než vyrazíte na cestu, seznamte se s chorvatskými pravidly a předpisy. Zejména týkajících se maximální povolené rychlosti a případných pokut za jejich překropčení, povolené hladiny alkoholu v krvi, která je rozdílná pro profesionály, mladé do 24 let a běžné řidiče. Český motorista pak nebude nepříjemně peřekvapen.

Chorvatský automotoklub doporučuje stáhnout si aplikaci pro chytré telefony – je zdarma, vícejazyčná a obsahuje množství důležitých informací: o výši mýtného za konkrétní úseky jízdy po dálnici, o provozu čerpacích stanic i cenách pohonných hmot a podobně. Pomocníkem může být i interaktivní plánovač/mapa: https://apps.apple.com/hr/app/hak/id445593439 nebo https://play.google.com/store/apps/details?id=com.infinum.hak.

Další rada zní – někam si zapište a uložte do auta kartičku s nutnými telefony, například v Chorvatsku v případě nouze volejte: +385 1 1987 (nebo +385 1 4693 700 ze zahraničí) a žádejte asistenční službu HAK. Samozřejmě, že ÚAMK nemůže jinak, než doporučit svoji asistenční službu, která se o vás umí postarat i v zahraničí.

Pokud jde o aktuální dopravní informace, pak ty jsou k dispozici na https://www.hak.hr/info/stanje-na-cestama/#prohodnost-cesta , v aplikaci pro chytré telefony a můžete také volat na číslo 072/777 777. Rozhodně lze doporučit, naladit si při jízdě po Chorvatsku 2. program národního rozhlasu, který nabízí dopravní informace v angličtině a němčině. Pokud nevíte, na jakých vlnách vysílá, zde je seznam rozhlasových stanic: https://www.hak.hr/info/emitiranja-u-medijima/.  

Poslední, a to nikoliv svým významem, je následující společná rada ÚAMK a HAK: nespěchejte, jeďte opatrně, odpočívejte, mějte  u sebe vždy vodu a bezpečně dojeďte do cíle.