Dálnice na Istrii

ÚAMK a HAK radí:

Istria Y před dokončením  

 

Na našich stránkách jsme vás už informovali o tom, že podle chorvatských zdrojů bude 19. až 21. července otevřen most Peješac, který zkrátí a zjednoduší cestu turistů do velmi oblíbeného Čechy města Dubrovník. Chorvatský automotoklub HAK nám tuto informaci potvrzuje a doplňuje další aktuální fakta o návazných na most silnicích.

Konkrétně okružní/objízdná silnice Ston, která je pokračováním silnic vedoucích k mostu Pelješac, by měla být kompletně dokončena na konci tohoto roku. Ale její tři ze čtyř částí budou otevřeny toto léto. Poslední čtvrtá část zahrnuje dva tunely a most, takže její dokončení bude trvat o trochu déle. Nicméně samotný nový most a 25 km rychlostních návazných silnic bude v provozu již toto léto.

Další důležitá informace říká, že Istria Y se mezitím stala téměř v celé své délce plnohodnotnou dálnicí – dokončují se poslední kilometry (necelé dva), které vedou do tunelu Učka ze západní strany (z Istrie). Úsek 28 km z Pazinu do Učky je tedy nyní kompletní dálnicí. Více informací je k dispozici zde: https://bina-istra.com/y-online 

Provozovatel ještě plánuje výstavbu několika odpočívadel a čerpacích stanic. V současné době se také staví celý profil pro tunel Učka, tedy druhý tubus. Jeho stavba začala v prosinci 2020 a měla by skončit za tři a půl roku, tedy v létě 2024.