10 rad ÚAMK: Jak ušetřit až půlku paliva?

10 rad ÚAMK: Jak ušetřit až půlku paliva?

Neradi si to my motoristé přiznáváme, ale je zcela zřejmé,

že nejvyšší vliv na vyšší spotřebu auta, a to s nárůstem až o 20 %, má náš špatný jízdní styl. Ať už to jsou ve městě ostré starty na zelenou nebo na dálnici zbytečné zvyšování rychlosti nad dálniční limit. Ale věřte nebo ne, viníků zvýšené spotřeby je mnohem více a jsou mezi nimi třeba: zátka palivové nádrže nebo přiotevřené okénko za jízdy. O kolik zvyšují spotřebu?

Nevhodný styl řidiče (+ 20 %). Začneme tím, co má největší vliv na zvyšování spotřeby, a to i za situace, kdy je vůz v dobrém technickém stavu. Je jím řidičův nehospodárný styl jízdy. Dokáže zvýšit jinak běžnou spotřebu o 20 %. Dané číslo není pouhým odhadem, ale výsledkem testů a zkoumání Federace amerických zákazníků (FCA).

A přiznejme, že o pětinu vyšší spotřeba, to už je v peněžence znát. Prvním pravidlem pro rozumné „baštění“ vašeho plechového miláčka, je plynulá jízda. S nohou na plynu tedy opatrně. Nevystřelit na křižovatce na zelenou, dojíždět na volnoběh, i na dálnici předjíždět v okamžiku, kdy nemusíte razantně sešlápnout plyn, nepřekračovat povolenou. S každým kilometrem nad 130 km/h je totiž znát, jak litry ubývají z nádrže a přitom konečný výsledek a „šetřená“ čtvrthodina v cíli nestojí za to.

Neseřízená geometrie náprav (+ 10 %). Konkrétně je řeč o nesprávné sbíhavosti kol. Co proti tomu lze udělat? Základem je výměna letních pneumatik prostřednictvím specializovaných a odborných servisů, které samozřejmě snadno přijdou na to, že něco není v pořádku a vadu napraví. Případně je na místě si ještě před letním dlouhým cestováním nechat vůz prohlédnout. Druhý největší zloděj z vaší palivové nádrže vás stojí víc i proto, že špatná geometrie náprav ničí také pneumatiky. 

Nesprávně nahuštěné pneumatiky (+ 5 %). Opět, je to známá a přesto motoristy opomíjená pravda – pneumatiky jsou „nohy“ auta a my je opomíjíme. Podle odborníků ÚAMK je na místě tlak v nich kontrolovat zhruba jednou za 2 měsíce. Před dlouhou cestou je to zcela nezbytné. Kontroly, které i v ČR provedly pneumatikářské firmy, zjistily, že více než třetina řidičů jezdí na podhuštěných pláštích. Že se tak zvyšuje jejich opotřebení a spotřeba auta, to asi není nutné dlouze vysvětlovat. Takže je na místě při cestě naloženého vozu na dovolenou natlakovat pláště spíše k horní hranici doporučené výrobcem.  

Stav motoru (+ 4 %). Ne že bychom měli, pakliže se v tom nevyznáme, před dlouhou letní cestou „lézt“ pod kapotu. Ale rozhodně bychom si měli všímat toho, že slyšíme například vytáčené turbodmychadlo, ale akcelerace se nedostavuje, nebo že je zátah slabší. V tomto případě by mohlo jít i o banalitu jako je špinavý, vhodný k výměně po 20 tisících kilometrech, vzduchový filtr. Zvýšený odpor při sání znamená, že musíte více sešlápnout plyn a už vám z výfuku zbytečně letí peníze. Případnou kontrolu motoru bychom asi měli nechat odborníkům.

Dodejme, že „čtyřprocentní“ jsou i další dvě vady: které jsou přímo spojeny s horkým letním počasím.

Otevřená okna (+ 4 %). Jakmile je necháme otevřené i za vyšších rychlostí, od těch povolených mimo obec i na dálnicích, děláme sice průvan v interiéru, ale také v peněžence. Otevřená okna se totiž chovají jako brzda, nebo brzdící padák. Ostatně vše, co vytváří další aerodynamický odpor na vozidle je na místě řešit. Ať je to zcela zbytečně nevyužitý box na střeše, nebo neodmontované příčníky.

Rozumně s klimatizací (+ 4 %). Jednak je nutné připomenout, že trvale zapnutá a navíc na nejvyšší výkon klimatizace vás na dlouhé cestě připraví na každých 100 ujetých kilometrů až o 1,5 litru pohonných hmot. Není to dobré pro vyšší spotřebu, a leckdy ani pro zdraví cestujících. Slzení očí, nastydnutí, křeče krčních svalů, bolesti zad … Je toho hodně co může přílišné chlazení interiéru způsobit. Takže – střídmě, to radí specialisté ÚAMK.

Nevozte zbytečnosti (+ 2 %). Když jsme radili, že je vhodné sundat příčníky ze střechy, chtělo se dodat – a pokud máte odnímatelné tažné zařízení, sundejte ho. Ne že by zvyšovalo aerodynamický odpor vzduchu, ale jsou to kila navíc. Už tak na dovolenou jezdíme obvykle s plným vozem a ještě k tomu připočtěte, co vozíte zbytečností. Takže před cestou zvedněte podlážku v zavazadelníku a vyberte vše, co není třeba – nemrznoucí směs, škrabku na okna… Vězte, že celkem je možné vůz odlehčit až o podstatných 40 kg, a to je jeden náctiletý pasažér, kterého vezete, a přitom ho nikdo „nezval“.

Výměna motorového oleje (+ 1,5 %). To, co dokážeme zvládnout i my technicky neznalí řidiči, je sledování pravidelných výměn kvalitního motorového oleje. Dělají to v autoservisech a můžete si na to snadno zvyknout i vy. Napsat na malý kus kartonu čas výměny (najeté kilometry) a drátem upevnit do daného prostoru. Tak přinejmenším v okamžiku dolévání tekutiny do ostřikovačů oken uvidíte, zda se už neblíží čas výměny. Při ní pak rozhodně nešetřete, používejte předepsaný výrobcem olej a kvalitní.

Nevypnutý motor (+ 0,7 %). Jistě si pamatujete dobře poučku o tom, že moderní diesel či vůbec vůz s turbodmychadlem je na místě nechat po dlouhé jízdě pár minutek „vydýchat“, aby se nezkroutila hřídel či lopatky turbodmychadla náhlou změnou teploty. To stále platí, ale rozhodně ne to, že čekáte na manželku, která kupuje dětem zmrzlinu u stánku a vy zatím stojíte se zapnutým motorem a puštěnou klimatizací, aby si dětičky vzadu nestěžovaly na horko. Mohou si otevřít okna a vy zhasnutím motoru ušetřit peníze i ovzduší.

Špatně zavřené víčko palivové nádrže (+ 0,7 %). Na závěr jsme si nechali poměrně méně známou příčinu zvyšování spotřeby u osobních automobilů. Jsme si vědomi toho, že to zní překvapivě, nicméně je faktem, že netěsnící, či špatně dotažené víčko palivové nádrže má zvláště v tomto letním období za následek odpařování paliva právě prostřednictvím onoho netěsnícího víčka. Nejde samozřejmě o zásadní příčinu zvyšování spotřeby, zato překvapivě poměrně častou. Podle průzkumů se tohoto prohřešku vůči své peněžence dopouští až 17 % všech motoristů. 

Udělali jste na závěr čtení těchto deseti rad odborníků ÚAMK to, co i my? Tedy sečetli, o kolik procent se ve zcela výjimečném případě souhry naprosto všech deseti faktorů může zvýšit spotřeba? Tak tedy až o 51,9 %. A zaplatit o polovinu více za palivo při cestě na dovolenou, to není její dobrý začátek ani konec.