Začněme tím, že nastupuje doba, kdy fakt, že vozidlo prošlo technickou kontrolou na STK bez „ztráty“ kytičky, už nebude zaznamenán červenou nálepkou s vyznačením příští kontroly.
Zdůvodněno elektronickým zaznamenáním daného faktu. Odborníci ÚAMK jsou v tomto ohledu skeptičtí, zda je to krok správným směrem. Dost možná přibude i těch, kdo prošvihnou termín příští kontroly. Jaké postihy je za to čekají?
Za jízdu bez platné kontroly, stejně jako jízda vozidlem ve stavu neohrožujícím bezpečnost je pokuta v přestupkovém řízení 1500 Kč, ve správním až 5000 Kč. Něco jiného je, když, byť auto splnilo podmínky kontroly, ohrožuje bezpečnost silničního provozu. Pak je pokuta vyšší. Na místě 2500 až 3500 Kč, ve správním řízení pak až 10 000 Kč. Což ještě není všechno. Protože vám může policie nejen omezit technickou způsobilost vozu jen na 30 dnů, nebo jednoduše sundat poznávací značku, a tím vám zakázat další jízdu. Do třetice je tu ještě jeden postih – až 6 trestných bodů.
Pokud lidově řečeno bude řidič kašlat na to, že má zákaz provozu daného auta na pozemních komunikacích, řeší se celá záležitost výhradně ve správním řízení a kouká z toho pokuta až 25 000 Kč, navíc se zákazem řízení na 4 až 6 měsíců.
Takže odborníci ÚAMK doporučují skutečně brát povinnosti spojené s technickým stavem vozidla velmi vážně, protože následky mohou „bolet“.