Zpravodaj ÚAMK ČR - Minikáry

Mezinárodní šestidenní minikár se jela na Andrlově chlumu u Ústí nad Orlicí. Minikáristé Minikárklubu ÚAMK AMK ŠKODA Mladá Boleslav startovali v pěti kategoriích a hned čtyři dokázali ovládnout. Ke čtyřem vítězstvím pak přidali ještě další tři cenné kovy, dvakrát stříbro a jeden bronz.


První červencový víkend se na trati z Korábu do Kdyně u Domažlic, jedné z nejkrásnějších tratí v Evropě, jel 2. závod Evropského poháru ve sjezdu minikár a zároveň 3. kolo Mittel-Deutschland-Cupu (MDC), německého seriálu závodů minikár.


O víkendu 17. - 18. června se Team ÚAMK zúčastnil dalšího, již 2. závodu seriálu MDC (Mittel-Deutschland-Cup) na trati v durynské Engerdě, nedaleko města Jena. Na velmi atypické trati, kdy jezdci minikár jeli chvílemi i do kopce, záleželo tentokrát především na tom, jak minikára jede, nežli na jezdeckém umění. Na trati více než 2 km dlouhé se sešlo tentokrát cca 60 jezdců v 10 kategoriích.


Po dlouhé zimní přestávce se znovu roztočila kolečka závodních minikár. Minikáristé zahájili letošní sezónu ve slovenském Hlohovci, kam se vydala osmička mladoboleslavských minikáristů, aby zde reprezentovala ÚAMK v rámci 1. kola Evropského poháru.


O prvním květnovém víkendu 6. a 7. května začal nový ročník seriálu Mittel-Deutschland-Cup na legendárním německém okruhu Sachsenring nedaleko města Chemnitz v Sasku. Tento závodní okruh pravidelně hostí velkou cenu Moto GP, ale již podruhé přivítal i minikárové sjezdaře.


O posledním dubnovém víkendu se na vrchu Korábu u Domažlic sešlo více než 25 jezdců a posádek z České republiky a spolkové republiky Německa k oficiálnímu spřátelenému tréninku reprezentací obou zemí před nadcházející novou sezónou roku 2017.


Jméno Jan Sejkora má v závodech sjezdových minikár excelentní zvuk. A nejedná se již jen o čtrnáctinásobného mistra Evropy. Ve šlépějích svého otce se vydal dnes třináctiletý Honzík v roce 2010. Za šest sezon vybojoval pět mládežnických medailí z evropského šampionátu – ke dvěma zlatým i stříbrným přidal loni bronz v belgickém městečku Trois Ponts.


Čtyři medaile, dvě stříbrné a dvě bronzové vytěžili boleslavští minikáristé slalomáři z letošního čtyřdílného mistrovství České republiky. Nejvíce překvapil loňský šampion kategorie do šestnácti let Jan Šimůnek. V premiérové sezoně mezi 17letými až 21letými skončil proti běžným zvyklostem na skvělém druhém místě.


Vítězství ve Středoněmeckém poháru za rok 2016 minikáristů sjezdařů patří posádce ÚAMK Vlastislav Bufák a Marie Burgerová. Mladoboleslavský závodník spolu se spolujezdkyní z Českého Krumlova skončili ve finále pětidílného poháru v Lauterbachu sice šestí, nicméně jim tento výsledek garantoval celkové prvenství.


Dvě prvenství Elišky Slavíkové a Jana Šimůnka, dvě stříbra Tomáše Starého a Petra Melši i třetí pozice Filip Schiebera, to je medailová bilance minikáristů slalomářů z ÚAMK Automotoklubu Škoda Mladá Boleslav v Evropském poháru 2016. Finále soutěže se uskutečnilo o prvním víkendu v září v Rohožníku. Slavíková, Šimůnek i Melša obhájili své výsledky ze sezony 2015.


Prvenstvím a druhým místem při závěrečném šestém kole Evropského poháru ve sjezdu minikár se o posledním srpnovém víkendu ve Víu rozloučila s velmi okleštěnou sportovní sezonou rodina Sejkorových z ÚAMK SBS Liberec. Otec Jan Sejkora konkurencí nadupané finále EP vyhrál, mladší syn Jan skončil těsně druhý a starší Jakub čtrnáctý.


Bohatý program mají minikáristé slalomáři i sjezdaři v závěru prázdnin. Minulý víkend v jihočeských Žalticích vybojovali jezdci Minikárklubu při ÚAMK Automotoklubu Škoda Mladá Boleslav ve třetím pokračování mistrovství České republiky dvě druhá a stejný počet třetích míst. Sjezdaři z klubů ÚAMK v Mladé Boleslavi, Jablonci i Českém Krumlově přivezli z Freitalu u Drážďan prvenství a druhou pozici ze Středoněmeckého poháru v kategorii bobů.


Dvě medaile přivezli minikáristé sjezdaři z klubů ÚAMK ze Středoněmeckého poháru o prvním srpnovém víkendu v německém Postersteinu. V kategorii Suzuki Cup dvojbobů skončili stříbrní boleslavský Vlastislav Bufák s Marií Burgerovou z Českého Krumlova před mezinárodní posádkou Petr Musal (Mladá Boleslav), Heike Hoppeová z Německa.


Velmi zajímavý a napínavý průběh mělo víkendové mistrovství Evropy minikáristů sjezdařů v Belgii. Sportovní úspěch české reprezentaci, složené výhradně ze sportovců ÚAMK, tradičně zajistil medailově neomylný Jan Sejkora mladší. Na nevídaném diplomatickém úspěchu značky ÚAMK báječně zapracoval delegát FISD Jiří Janovský. Díky němu startovalo mnoho zahraničních jezdců s logem ÚAMK na svých strojích.


Dvanáct závodníků, všichni z klubů ÚAMK, bude reprezentovat Českou republiku při Mistrovství Evropy 2016 ve sjezdu minikár, které se koná od 29. do 31. července v belgickém městečku Trois Ponts. Veleúspěšná nemotorová disciplína především zásluhou rodiny Sejkorových a Jana Šimůnka však loni přivezla z italského Edola jediné stříbro zásluhou Jana Sejkory juniora v kategorii C2 do 13 let. Ambice tuctu českých jezdců jsou však také letos výrazně vyšší.