Zpravodaj ÚAMK ČR - Bikros

Previous Next

Stříbrnou radost přehlušila bolest

Dvojice českých talentů, jedenáctiletý Jakub Cidlinský z ÚAMK BC Benátky nad Jizerou a o rok starší pardubický Jan Seidl, se o posledním březnovém víkendu při Britském poháru prosadila. V hale v Manchesteru obsadil Kuba v sobotu páté místo, Honza skončil dokonce druhý. Stříbrná radost však pohasla při cestě na večeři, kdy si Seidl utrhnul koleno a skončil v nemocnici.


„Kluci rozverně blbnuli a poskakovali na schodech před restaurací. Honzík se smekl a ošklivě se poranil koleno. Jeden by nevěřil, jak v porovnání s českou záchrankou nefunguje ta anglická. Hodinu jsme zoufale čekali na sanitku. Pohled na Honzíkovo utržené kole byl příšerný…,“ stěží mírnil výrazy Tomáš Cidlinský, otec Jakuba. Táta Seidl zatím zůstal se synem v Manchesteru, operace se dočkali až v pondělí…

Dvě chyby Jakuba
Cidlinští teď zbrojí na úvodní podnik Evropského poháru, který se koná v sobotu a v neděli v belgickém Zolderu. Smutek z vážného zranění přehlušil sportovní dojmy. Jestliže v sobotu Jakub propásl útok na medaile chybou už na startovním roštu, o den později těžce nesl osud výborného kamaráda. Sice v šedesátičlenné konkurenci nenalezl v rozjížďkách sobě rovného, ale v semifinále při jasném vedení neudržel nohu na pedálu a výraznou časovou ztrátu už eliminoval pouze pátým průjezdem cílovou páskou a prvním nepostupovou pozicí. „Byla to jezdecká chyba, ale Kubovi ji nevyčítám. Po tom, co zažil s Honzíkem po závodě v sobotu, se mu ani nedivím,“ rozuměl svému potomkovi Cidlinský senior.

V únoru oslavil Jakub jedenácté narozeniny. Loňský bronzový medailista z evropského šampionátu letos startuje v kategorii jedenáctiletých až dvanáctiletých. „Starších soupeřů se nebojíme, Kuba s tím už má zkušenosti, ale kluci v tomto věku mají přece jen odlišné fyzické schopnosti. Uvidíme, jak se teď prosadí v Zolderu,“ odmítá prognózy Tomáš Cidlinský.

Sedm statečných
Do Belgie vycestují ve čtvrtek Cidlinští sami z benátského klubu ÚAMK. Žlutomodré barvy ÚAMK posílí v Zolderu nadupaná dvojice dam Romana Labounková s Eliškou Bartuňkovou z Jeseníka a nejpočetnější zastoupení bude mít Bikrosclub Řepy – sedm statečných čítá kromě manažera Lukáše Tamme šest jezdců: Tobiase Bleiera, Viktora Oldřicha Chudobu, Otu Bartůňka, Adama Pechače, Matěje Bohuslávka a Dominika Topinku. Předběžně přihlášeno je celkem třicet českých bikrosařů.

Dva loňští evropští medailisté
Největší čáku na stupně vítězů mají kromě světové i evropské medailistky Labounkové také loni bronzoví při ME ve Veroně Bartuňková a Cidlinský. Jejich pozice však shodná není. Eliška bude patřit v kategorii 15 až 16letých dívek k těm starším. Naopak Jakub nastoupí mezi 11 a 12letými prvním rokem.

Program Evropského poháru BMX 2017

  01. a 02.04.

Evropský pohár BMX 1 (HC) a 2 (C1)

Zolder (BEL)

  29. a 30.04.

Evropský pohár BMX 3 (HC) a 4 (C1)

Erp (NED)

  20. a 21.05.

Evropský pohár BMX 5 (HC) a 6 (C1)

Praha (CZE)

  03. a 04.06.

Evropský pohár BMX 7 (HC) a 8 (C1)

Verona (ITA)

  16. a 17.06.

Evropský pohár BMX 9 (C1) a 10 (C1)

Sandness (NOR)

Poznámka: Kategorie HC je vyšší než C1 a znamená větší bodové hodnocení do rankingu národů. Do klasifikace EP je stejné hodnocení závodů HC i C1.

Foto: Tomáš Cidlinský

Přehled zpráv Autostylu


© 2015 ÚAMK. All Rights Reserved. Designed By ÚAMK