Zpravodaj ÚAMK ČR - Bikros

Ilustrační foto ze závodů BMX v Řepích

Topinka opanoval Open Season Race

Dominik Topinka z ÚAMK Bikrosclubu Řepy vyhrál v sobotu 25. března mezinárodní závod BMX Open Season 2017 a naznačil, že by mu letos pozice české mužské jedničky mohla slušet. Na domácí dráze při tradičním zahájení nové sezony v Česku zvítězil v hlavní kategorii Elite nad 17 let jistě před klubovým parťákem Matějem Bohuslávkem.


Vítězství v premiéře
V konkurenci 225 závodníků z ČR, Slovenska, Polska, Rakouska a Německa se na stupně vítězů prosadilo devět borců z pořádajícího oddílu. Nejvýš vystoupili kromě staršího z bratrů Topinkových ještě Ota Bartůněk ve skupině 13 a 14letých, Viktor Oldřich Chudoba (B9/10), Tobias Bleier (B7/8) a pětiletá Stella Tamme mezi příchozími do šesti let. „Stella startovala v závodě vůbec poprvé, tak měla z úspěchu velkou radost a potěšila i mě,“ spokojeně se usmíval její táta Lukáš Tamme, bývalý český reprezentant evropského formátu a nyní šéf bikrosu v Řepích.
V dresech Bikrosclubu Řepy zleva: Stella Tamme, Matěj Bohuslávek a nad ním Lukáš CikánekV dresech Bikrosclubu Řepy zleva: Stella Tamme, Matěj Bohuslávek a nad ním Lukáš Cikánek

Válka dívek s kluky
Zaslouženou pozornost budil závod kategorie patnáctiletých a šestnáctiletých. V sedmnáctičlenné konkurenci se představily s chlapci také tři zajímavé dámy, protože závodní účast něžnější poloviny lidstva v Praze neumožnila uspořádat čistokrevnou dívčí válku. Osmnáctiletá slovenská juniorka Kristína Madarásová neměla svůj den a skončila před finálovými branami až třináctá. Těmi naopak prošly největší současná česká naděje Eliška Bartuňková a její trenérka a evropská i světová medailistka Romana Labounková.

V sérii rozjížděk Eliška porážela Kristínu na požádání a připsala si nesmírně cenný skalp. Zaslouženě pak narazila v semifinále také na svoji koučku. „Eliška se v semifinále pohybovala mezi čtvrtým a pátým místem. Tím, že jí nezavírala první dráhu, pomohla Romana, aby se udržela ve vláčku. V posledním kole už to na postup nevypadalo, ale chyboval jeden kluk a Eliška se kvalifikovala do finále,“ zářila maminka Iveta Bartuňková. Ve finále ale už šestice kluků žádné manévry děvčatům nedovolila také proto, že obě startovaly na opačném kraji dráhy.

Stále ještě patnáctiletá Eliška předvedla po zimní přípravě s Labounkovou slibnou formu. „V zimě jsem nikdy moc netrénovala, tak se teď cítím dobře. Finále v Praze bylo víc, než v co jsem doufala. Už ve čtvrtek jedeme na závody Evropské ligy do Zolderu. Trochu se bojím, aby to na mě nebylo moc brzo,“ až příliš skromně odhaduje své možnosti loni bronzová z ME Eliška Bartuňková.
Bikrosklub Jeseník zleva: Romana Labounková s Danielem Karáskem a Eliška Bartuňková s Šarlotou Staňovou Bikrosklub Jeseník zleva: Romana Labounková s Danielem Karáskem a Eliška Bartuňková s Šarlotou Staňovou

Zdravý a lepší
Dvojí radost měl z premiéry v nové sezoně vysokoškolský student Dominik Topinka. Sám s převahou dominoval v nejprestižnější kategorii a coby osobního trenéra jej potěšilo také druhé místo devítiletého brášky Jakuba. „Kuba se bude lepšit dál, brzy začne i vyhrávat,“ tuší o 15 let starší sourozenec.

Dominik si v květnu před dvěma roky dvakrát zlomil ruku i klíční kost a vykloubil rameno. Loni na začátku sezony musel na operační sál znovu, když mu lékaři vyndali všechna fixační železa. „Po dlouhé době jsem se teď mohl v zimě víc opřít do tréninku. Snad se to projeví i v mezinárodních závodech,“ věří po ukončení kariéry Jana Švuba nová česká jednička a dodává: „V sobotu jsem si hlavně hlídal starty, protože se většinou rozděluje pořadí hned pod rampou na první rovince, a stačilo to.“

Závod Open Season 2017 opanoval Topinka starší naprosto suverénně. V rozjížďkách i semifinále si mohl dovolit díky vydobytému náskoku svěsit v cílové rovince nohy z pedálů. Finále jel naplno celé, a proto ho sledovali rivalové z několikametrového odstupu.

Návrat šampiona
Do řepského BMX areálu se vrátil také loňský vítěz Open Season Jan Švub. Roli závodníka ale vyměnil za trenérskou. V Chotěbuzi připravuje německé bikrosaře. Z kvintetu jeho svěřenců se v Praze nejvýrazněji prosadil Pierrick Eveno, jenž dokončil elitní finále na osmé pozici. Dlužno přiznat, že ale Švub do Řep nedorazil s nejsilnějším týmem. Jeho podstatná část byla na zkušené v USA.

Výsledky BMX Open Season 2017

Foto: Jan Doležal, ÚAMK Bikrosclub Řepy a Iveta Bartuňková

Přehled zpráv Autostylu


© 2015 ÚAMK. All Rights Reserved. Designed By ÚAMK