Zpravodaj ÚAMK ČR - Bikros

Dvojice českých talentů, jedenáctiletý Jakub Cidlinský z ÚAMK BC Benátky nad Jizerou a o rok starší pardubický Jan Seidl, se o posledním březnovém víkendu při Britském poháru prosadila. V hale v Manchesteru obsadil Kuba v sobotu páté místo, Honza skončil dokonce druhý. Stříbrná radost však pohasla při cestě na večeři, kdy si Seidl utrhnul koleno a skončil v nemocnici.

Dominik Topinka z ÚAMK Bikrosclubu Řepy vyhrál v sobotu 25. března mezinárodní závod BMX Open Season 2017 a naznačil, že by mu letos pozice české mužské jedničky mohla slušet. Na domácí dráze při tradičním zahájení nové sezony v Česku zvítězil v hlavní kategorii Elite nad 17 let jistě před klubovým parťákem Matějem Bohuslávkem.

Poslední březnová sobota odstartuje novou sezonu BMX na pražské dráze ÚAMK Bikrosclubu Řepy. Tradiční premiérové klání nese název Open Season 2017 a prověří po zimní přestávce formu příchozích, nejmladších od šesti let a také těch nejlepších v kategorii Open nad sedmnáct let.

Českému bikrosu svítá naděje, že se na rozdíl od loňska v Riu dalších olympijských her v roce 2020 v Tokiu zúčastní. Příslibem jsou talent i výsledky teprve patnáctileté Elišky Bartuňkové z ÚAMK Bikros klubu Jeseník. Dvojnásobná bronzová medailistka z mistrovství Evropy v dívčích kategoriích v letech 2014 a 2016 slibuje díky svým schopnostem a píli v nastoupeném trendu pokračovat.

Romana Labounková z ÚAMK Bikrosklubu Jeseník patří k nejúspěšnějším sportovcům v historii českého BMX i 4crossu. Letos sice na cenné kovy při mistrovství Evropy ani světa nedosáhla, nicméně tři čtvrtá místa znamenala maximum českých ambicí v nejprestižnějších elitních kategoriích. Za své výsledky se Romana stala bikrosovou královnou roku 2016 v anketě o Krále cyklistiky.

Romana Labounková vyhrála v anketě o Krále cyklistiky roku 2016 kategorii bikros. Rozhodly o tom dvě čtvrtá místa závodnice ÚAMK Bikrosklubu Jeseník při mistrovství Evropy v červenci v italské Veroně i vítězství v Evropském poháru o měsíc dříve v německém Weiterstadtu. V této dlouhodobé soutěži skončila Romana celkově pátá. Absolutním králem české cyklistiky se v 52. ročníku ankety stal stříbrný z MS i OH biker Jaroslav Kulhavý.

Sezona 2016 se bikrosařům ÚAMK klubu BMX Team Hranice celkem podařila. Doslova rodinný tým získal titul mistra České republiky zásluhou Marka Smékala v kategorii Cruiser Mini. Stejný jezdec je mistrem Moravy mezi patnáctiletými a šestnáctiletými před klubovým parťákem Pavlem Machancem. Druhým vicemistrem Moravy se stal Michal Krištof ve skupině sedmnáctiletých a starších. Úpně poslední start roku ale pro hranické závodníky šťastný nebyl.

Pořadatelé z ÚAMK Bikrosclubu Řepy vybrali v sobotu 15. října při čtvrtém ročníku charitativního závodu bikrosařů Ženda Race krásných 160 831 korun pro Oddělení dětské onkologie Fakultní nemocnice v Praze-Motole. Právo předat šek s touto výší vybojoval na domácí dráze vítěz hlavní kategorie nad 17 let Dominik Topinka.

Čtvrtý ročník charitativního závodu bikrosařů Ženda Race 2016 se uskuteční v sobotu 15. října od 9:30 na dráze ÚAMK Bikrosclubu Řepy v ulici U Boroviček v Praze. Účelem akce je připomenout si skvělého kamaráda Robina „Žendu“ Ženíška a vybrat peníze pro Oddělení dětské onkologie pražské Fakultní nemocnice v Motole.

Šest prvenství vybojovali bikrosaři z klubů ÚAMK ve čtyřdílném Českomoravském poháru 2016. Z Bikrosclubu Řepy vyhráli Tobias Bleier (B7), Albert Vlček (B8), Viktor Oldřich Chudoba (B9), Ota Bartůněk (B13-14) a Dominik Topinka (Elite a junioři). Na nejvyšším stupínku je doplnil v kategorii mužů nad 17 let Marek Kudr z Bikrosklubu Jeseník.

Na čtvrtém místě skončila při mistrovství světa ve fourcrossu na horském kole Romana Labounková. V pátečním pozdě večerním finále ve Val di Sole bikrosařka z Jeseníka skvěle odstartovala, ale ve druhé zatáčce upadla a sklidila pouze "brambory". V porovnání s loňským výsledkem si i tak o jednu příčku polepšila.

Čtvrteční večerní kvalifikace na dnešní finále mistrovství světa ve fourcrossu ve Val di Sole se Romaně Labounkové podařila. Jezdkyně ÚAMK Birosklubu Jeseník dosáhla v konkurenci 13 startujících druhého nejrychlejšího času a získala dobrou pozici pro souboje o medaile. Za největší soupeřkou a obhájkyní titulu Anneke Beertenovou z Nizozemska zaostala o 0,365 sekundy a střetnout by se s ní měla až v případné finálové jízdě.

Bikros nemusí pokaždé znamenat jen nesmiřitelné až krvavé souboje jako třeba letos na olympiádě v Riu. Devatenáctý ročník mezinárodních dvoudenních závodů Intercup 2016 přilákal o závěrečném srpnovém víkendu 160 jezdců z Česka, Slovenska i Polska. Všem, včetně fanoušků, připravili pořadatelé z ÚAMK oddílu BMX Kemp Hranice náramný sportovní i doprovodný program s tradičním hodem pivním sudem.

Dva nejlepší čeští bikrosaři Romana Labounková a Jan Švub budou hájit ve čtvrtek 8. a v pátek 9. září barvy klubů ÚAMK při mistrovství světa ve fourcrossu v italském Val di Sole. Labounková z Bikrosklubu Jeseník zaútočí na čtvrtou světovou medaili v této disciplíně, řepský Švub touží po cenném kovu v této disciplíně poprvé v kariéře.

Dva mezinárodní závody 19. ročníku populárního Intercupu 2016 uspořádá ÚAMK oddíl BMX Automotoklubu Kemp Hranice v sobotu 27. a v neděli 28. srpna. Kromě mistrovských kategorií vypsali organizátoři také soutěž s názvem Horbik pro neregistrované jezdce z řad veřejnosti.